Çocuklar iPhone’u yoksa kendine oyunda yer bulamıyor

Anne babaların çocukların verdikleri akıllı cep telefonları çocukları etki altına alıyor gerçeği ortak bir görüş olarak günümüzde çok yaygın.

İngiliz fiyat karşılaştırma sitesi uSwitch, bazılarının daha da erken yaşlarda cep telefonuna sahip olduğu İngiltere’de ortalama cep telefonu sahip olma yaşının 11 olduğunu ve buna sebep olarak acil durumlarda çocuklarıyla iletişime geçen ailelerin kendilerini daha güvende hissetmesi olduğunu öne sürdü.

Araştırmada, çocuklar “Kendimi daha güvende hissediyorum çünkü sessizce hemen annemi arayarak onunla iletişime geçebilirim” görüşünü savunurken, ebeveynler ise, görüşlerini şöyle ifade ediyor:

“Çocuklarınız gözünüzün önünden kaybolduğu zaman bir iki dakika boyunca telaş içinde onları aramaya başladığınız anlar vardır. İşte bu anlar telefonumu alıp onları aramamla çok daha kısa saniyelere dönüşüyor.”

Fakat siteye göre asıl endişe daha da küçük yaşlardaki çocukların cep telefonu sahibi olması. Araştırmaya göre, 5 yaşındaki ufak çocuklar bile eğer ellerinde son model akıllı telefona sahip değillerse oyun alanlarında kendilerine yer bulamıyorlar.

Eğer sınırlama yoksa çocukların tek bir dokunuşla cinsel içerikli sitelere girebileceği ifade edilen araştırmada, buna çözüm olarak Tom Sunderland’ın çocuklar için tasarladığı özel mobil cihazlar çözüm olarak gösteriliyor.

euronews’in haberine göre, çocuklara özel üretilen bu telefonlar sadece sesli aramalar için kullanılıyor. Ekran ve bildiğimiz tuşlar yok, böylece interenete giriş yok. Dolayısıyla uygunsuz sitelere çocukların girmesi mümkün değil.

uSwitch’in 16 yaşın altında çocuğa sahip 1,420 aileyle yaptığı bu araştırma sonuçları çocukları cep telefonu gibi aletlerle donatmanın tehlikeleri konusunda geniş tartışmalar başlattı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir