Dailymotion, mahkeme kararıyla kapatıldı

Fransa merkezli Video paylaşım sitesi Dailymotion, mahkeme kararıyla erişime kapatıldı.

Siteye TTNET üzerinden girildiğinde, “Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi aşağıda sayılan mahkeme kararları ile erişime engellenmiştir.” uyarısı çıkıyor. Engelleme kararının sırayla tüm internet servis sağlayıcıları tarafından uygulanması bekleniyor.

Kapatmaya dayanak olarak ise şu mahkeme kararı gösteriliyor:

“T.C.Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 24.03.2009 tarih ve 2009/25 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır. Adana 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nın 08.11.2013 tarihli 2013/2422 D. İş ve / sayılı karar”

Ancak kararın içeriğiyle ilgili şimdilik bir bilgi mevcut değil.

Bu arada Dailymotion, bugüne kadar Türkiye’deki kurumlarla iyi ilişkiler kurmuş ve mahkemeye yansıyan içerikleri güçlük çıkarmadan yayından kaldırmış bir site olarak biliniyordu.

Hatta Dailymotion’ın -yayınının sekteye uğramaması için- Ankara’dan bir yetkiliye, “Size isterseniz bir yönetim paneli verelim, istediğiniz videoyu kendiniz yayından kaldırın” diyecek kadar iyi ilişkiler kurduğunu bizzat dinlemiştim.

Nasıl bir değişim yaşandı da, bu noktaya gelindi, bilemiyorum.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir