Homologasyon

Daimler Truck, ikinci Homologasyon Bölümü için Türkiye’yi tercih etti

Daimler Truck, Global Otobüs Geliştirme Departmanı bünyesinde ikinci bir Homologasyon Bölümü’nün kurulmasına karar verdi. Söz konusu karar doğrultusunda, Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nde yeni bir takım oluşturuldu.

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine büyük önem veren Daimler Truck, sürekli gelişen ürün teknolojileri ve buna bağlı olarak çeşitlenen düzenlemelerin getirdiği gerekliliklerin takibinin önemi nedeniyle ikinci bir Homologasyon Bölümü kurdu.

Şirket, böylelikle Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi’nde yer alan diğer departmanların homologasyon ile ilgili belli konularda danışabilecekleri, görüş alışverişinde bulunabilecekleri ve sorularına kolayca cevap bulabilecekleri bir ortam da oluşturdu.

Yeni ekip, aynı zamanda bir “Teknik Uygunluk Yönetim Sistemi-tCMS” uzmanını da bünyesinde barındırıyor. Teknik Uygunluk Yönetim Sistemi; güvenlik ve emisyon konularının, teknik düzenlemeler ve standartlarda net olarak tariflenmemiş kapsamları ile ilgili, ürün sorumluluğu ve güvenliği gözetilerek Türkiye’deki otobüs geliştirme çalışmalarına yön veriyor.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs AR-GE Merkezi çatısı altında oluşturulan yeni takımın başlıca faaliyet alanları şu şekilde olacak:

  • Türkiye, Amerika ve Körfez ülkeleri pazarlarına sunulan otobüslerin ulusal tip onay süreçlerinin takibi,
  • Avrupa Birliği dışındaki ihraç pazarlarının (ABD, İngiltere, Tayvan vb.) homologasyon/sertifikasyon gerekliliklerinde pazardaki yerel satış ekibine destek,
  • Araç homologasyonu sürecinin dışında olan; fakat araçların sahadaki operasyonunu etkileyebilecek kanun ve düzenlemelerin takibi,
  • Düzenlemelerde yapılan güncellemelerin takibi ve geliştirme ekiplerine bildirimi,
  • Üst yapıcı firmaların homologasyon süreçlerinde destek, iletişim ve bilgi paylaşımı,
  • Geliştirme bünyesinde gerçekleştirilen tüm yeni tasarım, seri değişiklik ve müşteri özel istekleri kapsamlarının UN R118 yanmazlık gereklilikleri sistem onayı ve tüm dünya çapında otobüs geliştirme çalışmalarının yanmazlık regülasyonuna uygunluğunun takibi.

Homologasyon nedir?

Homologasyon, Yunanca anlaşma anlamındaki homologos (ομόλογος) sözcüğünden türetilmiş teknik terim. Genellikle bir otorite tarafından verilen onay anlamında kullanılır.

Bu otorite bir mahkeme, hükûmet organı, akademik veya profesyonel kurum veya katı kurallar uygulama yetkisi bulunan herhangi bir kuruluş olabilir.

Ayrıca, dünyada homologasyon mühendisliği adında bir mühendislik mesleği de mevcuttur. Homologasyon mühendisleri otomotiv sektöründe çalışır ve üretilecek olan motorlu taşıtlar için yetkili kuruluşlardan üretim izni anlamında tip onayı alır.

Homologayon mühendisliği uluslararası bir meslek olup genel kaynağı Avrupa Birliği (Brüksel) ve Birleşmiş Milletlere (Cenevre) dayanmaktadır.

Kör nokta kalmasın | Keenetic Buddy 4 Wi-Fi Mesh ve Menzil Genişletici incelemesi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.