Dijital kara para aklama servisine darbe

Amerikalı yetkililer, kapatılan Liberty Reserve adlı dijital para servisinin 6 milyar dolar kara para akladığını açıkladı. 17 ülkede yapılan hafta sonu baskınlarında, Liberty Reserve sahipleri ve çalışanları tutuklandı, bilgisayarlarına el kondu.

ABD Adalet Bakanlığı, bunun “tarihteki en büyük uluslararası para aklama takibatı” olduğunu açıkladı. Liberty’nin bir milyon kullanıcısının olduğu ve 55 milyon yasadışı işlem yaptığı bildirildi.

Mahkeme tutanaklarında, şirketin idaresinden sorumlu yedi kişinin, kriminal faaliyetler sonucu edinilen kara paranın aklanmasına yönelik internet ortamında bir para transfer hizmeti sunduğu ifade edildi.

ABD, İspanya, Costa Rica başta olmak üzere 17 ülkede yapılan operasyonlarda, şirketin kurucusu Arthur Budovsky’yi de kapsayan beş tutuklama ile sonuçlandı. 45 banka hesabına ve Liberty Reserve’e aklanmak üzere para aktaran 35 internet sitesine el kondu.

BBC’nin haberine göre kurulduğu yedi öncesinden bu yana 6 milyar dolar kara para aklayan şirketin siber suç dünyasının merkezi haline geldiği ve kullanıcılarının kredi kartı hırsızlığı, yatırım sahtekarlığı, uyuşturucu kaçakçılığı, çocuk pornografisi gibi kriminal faaliyetlere karıştığı bildirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir