Diziport.com’a korsan yayın cezası

Diziport.com internet sitesi, yürüttüğü korsan yayıncılık nedeniyle Twentieth Century Fox Corporation tarafından açılan dava sonucunda ceza aldı. Yargı önüne çıkan Diziport.com site sahipleri, 3. Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi 2012/234 E. sayılı dosya kapsamında yürütülen dava sonucunda 5846 sayılı yasanın 71/1 maddesinin 5728 Sayılı yasa ile değiştirilmiş şekli kapsamında para cezası aldı.

Diziport.com aleyhine sonuçlanan dava, televizyon içeriklerinin lisanssız yayımlarının Türk kanunları tarafından illegal bir suç olarak kabul edildiğinin kanıtı niteliğinde. Yabancı dizileri takip etmek isteyen izleyicilerin de bu kanun dışı siteleri desteklememesi büyük önem taşıyor.

Bu sitelerin kullanım ile desteklenmesi, yasal olarak görev yapan Türk şirketlerinin yanı sıra iş gücü ve vergi kaybı doğrultusunda Türk ekonomisine de zarar veriyor. İllegal yayın yapan siteler ayrıca, tıpkı diziport.com örneğinde olduğu gibi, Türk mahkemeleri tarafından yapılacak müdahaleler ile içerikleri kaldırabileceğinden güvenilir bir kaynak olmaktan çok uzak.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir