DJ’lik okullarına büyük talep

Son yıllarda bazı DJ’ler uluslararası müzik yıldızları haline geldi. DJ olmak isteyenlerse becerilerini DJ’lik okullarında geliştirebilir. Bu okullardan biri de Washington’daki Beat Refinery.

Sean Johnson,  ”Bir tür tempo hokkabazlığı yapıyorum. Plaklardan birini iki pikap platformuna birden koyuyorum. Biri çalarken diğerini hazırlıyorum,” diyor.

Sean Johnson, Beat Refinery adlı DJ’lik okulundaki son dersi olan ileri miksaj dersini alıyor. Johnson, Washington’daki okulda iki yıldır akşam derslerine katılıyor, gündüzleriyse ses mühendisliği yapıyor: ”Ses mühendisliği artık tam zamanlı işim değil. Yavaş yavaş DJ’lik işine girmeye başlıyorum. Hayalimi gerçekleştiriyorum.”

12 yaşındaki Ethan Feinberg bir buçuk yıldır Beat Refinery’de ders alıyor: ”Müziği çok seviyorum, çok eğlenceli. Büyüyünce DJ olmak istiyorum.”

Chris Stiles, ”10 yaşında da öğrencim var, 50 yaşında da. Her ülkeden kadın-erkek birçok kişi burada derslere katılıyor. Bazı öğrenciler İngilizce bile bilmiyor ancak müzik herkesi biraraya getiriyor,” şeklinde konuşuyor.  Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Deneyimli DJ Chris Stiles Beat Refinery’yi 2010’da kurmuş. Burası Washington civarındaki tek DJ’lik okulu.

Chris Stiles, ”Bu okula ihtiyaç olduğunu düşündük çünkü günümüz dünyasında artık düğünlerden gece kulüplerine, giyim mağazalarına kadar birçok yerde DJ’lere ihtiyaç var. DJlik çok popüler bir meslek oldu,” şeklinde konuşuyor.

Okulda profesyonel DJ olmak isteyenler de eğitim alıyor, partilerde arkadaşları için müzik çalmak isteyenler de. İki yıllık program sonunda sertifika veriliyor ve öğrencilerin iş bulmasına yardım ediliyor. Chris Stiles,  ”Son iki buçuk yılda 600 öğrencimize eğitim verdik,” diyor.

Okulun mezunlarından Kim Venetz, DJ Alkimist sahne adıyla DJ’lik yapmaya başlamadan önce masabaşı işi yapıyordu: ”Beat Refinery’de aldığım ilk derste bu mesleği keşfettiğimde hemen büyüsüne kapıldım. Artık hiçbir şey beni durduramazdı. Müziğin herşeyini seviyorum.”

DJ’lerin çaldığı elektronik dans müziği parti ve gece kulüplerinin ayrılmaz bir parçası. Chris Stiles, çok ünlü olan bazı DJ’lerin başkalarına da bu yolu açtığını söylüyor: ”Özellikle uluslararası arenada bazı DJler yılda birkaç milyon dolar kazanacak kadar ünlendi. Çok çalışan başka bazı DJlerin kazandıkları para altı haneyi bulabiliyor.”

Sean Johnson geleceğinin parlak olduğundan emin: ”Bundan hiç şüphem yok. Artık çok daha fazla fırsat var. DJler birçok yerde assolist gibi sahneye çıkıyor. DJ olmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz.”

Kim Venetz de aynı fikirde, ”Ofisteki işime kıyasla kendimi çok daha rahat hissediyorum.” diyen Venetz, müzik çalarak insanlara iyi vakit geçirtmeyi çok sevdiğini, hayatını bu işten kazanmanın kendisini mutlu ettiğini söylüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir