Dokunmatik ‘Office’ piyasaya çıkıyor

Microsoft, milyarlarca dolarlık kâr hanesinin yarısından fazlasını dolduran ‘Office’ yazılım paketinin en yeni versiyonunu tanıttı. Şirketin tepe yöneticisi Steve Ballmer, San Fransisco’daki tanıtım toplantısında ‘Office 2013’ün bugüne kadar piyasaya sürdükleri en iddialı ürün olduğunu söyledi.

Kullanıcı sayısı bakımından dünya birincisi olan yazılımın son versiyonu esas olarak taşınabilir cihazlar, bulut bilişimi ve sosyal ağlar için uyarlandı.

iPad’e karşı en büyük koz

Teknik özellikleri ‘Microsoft Office’ Başkan Yardımcısı Kirk Koenigsbauer tarafından gösterilen ‘Office 2013’, tıpkı şirketin yeni işletim sistemi ‘Windows 8’ ve ekim ayında piyasaya sürülecek tablet bilgisayarı ‘Surface’ gibi dokunmatik.

Apple şirketinin ‘iPad’ ürününün pazar payını azaltmayı hedefleyen Microsoft’un, ‘kişisel bilgisayar’ dönemi sonrası rekabetteki en büyük kozu olarak ‘Office 2013’ gösteriliyor.

‘Office 2013’ ile birlikte ‘Word’, ‘Excel’, ‘PowerPoint’ ve ‘Outlook’ uygulamaları ilk defa dokunmaya duyarlı ekranda kullanılabiliyor.

Ballmer, artık metin belgeleri, tablolar ve sunumlar üzerinde dijital kalem, işaret iğnesi, hatta sadece işaret parmakları ile işlem yapılabileceğine dikkat çekerek, ‘Office’ programlarının “daha kuşatıcı, içsel ve multimedya uyumlu” hale getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bu bağlamda, ‘Skype’ veya ‘Yammer’ üzerinde yapılan video konferanslar sırasında ‘Office’ programları kullanılabilecek. ‘SkyDrive’ hizmeti ile çevrimiçi depolanan ‘Office’ dosyaları, herhangi bir yazılım gerekmeden açılabilecek.

Pazar payı yüzde 90’ın üzerinde

Bilişim piyasası uzmanı Michael Silver, 2011 yılında Microsoft’a 14 milyar dolar kâr getiren ‘Office’ yazılımının piyasa payının yüzde 90’ın üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

BBC’ye konuşan Silver’a göre, ‘Office’in 10 yıldır daha ucuz veya bedava yazılımlara karşı rekabeti kaybetmemesinin başlıca sebebi uyumluluk: “Bu, insanların umduğundan daha fazla engeller çıkardı ve büyük çoğunluğun Microsoft kampında kalmasına sebep oldu.”

Microsoft’un çevrimiçi içerik yönetimi yazılımı ‘Sharepoint’in karşısına ‘Huddle’ ile çıkan Andy McLoughlin ise ‘Office’in bu hakimiyetinin ancak birkaç yıl daha sürebileceği iddiasında.

İlginizi çekebilir:  Software AG Türkiye 2019’da yüzde 125 büyüdü

‘Office’in hâlâ şirketlerde neredeyse zorunlu görülmesinin sebebinin lisans politikası olduğunu belirten girişimci, “İşlevlerinin sadece yüzde 1 veya 2’sini kullandığınız bir yazılıma neden yüzlerce dolar ödeyesiniz ki?” diye soruyor.

Tüketicilerin yeni medyaya uyumlu ‘Office 2013’e göstereceği rağbetin düzeyi, Microsoft’un rekabet gücünü de belirleyecek gibi gözüküyor.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir