Dosya transferi

Dosya transferi pazarında yerli oyuncu

Elektronik posta ile dosya göndermenin kısıtlı olması nedeniyle, son dönemde dosya transfer uygulamaları popüler oldu. Bu alanda yerli bir girişim de geçtiğimiz günlerde pazara oyuncu olarak katıldı.

SendGB.com adlı yerli girişim ücretsiz olarak 5GB’a kadar dosyaları aynı anda 20 kişiye 500 gönderme imkânı veriyor. Dosya göndermek için üyelik gerekmiyor olması kullanıcılar açısından pratiklik sağlıyor.

Gönderilen dosyalar en çok 90 gün saklanıyor. Daha sonra SendGB sunucusundan siliniyor. Kullanıcılar dilerse dosyaların indirildikten sonra hemen silinmesini de sağlayabiliyor.

SendGB, güvenliği önceleyen kullanıcılar için gönderilecek her dosya için parola belirleme fırsatı sunuyor. Dosya gönderilmek istenen kişiye e-posta ile indirme bağlantısı iletiliyor. Bu bağlantıdan dosya indirilebiliyor. Gönderici dosyanın karşı taraftan indirilip, indirilmediğini de takip edebiliyor.

2015 yılında Uğur Çakır ve Okan İlhan tarafından başlatılan SendGB dosya transfer hizmetinden yararlanmak için web tarayıcısından SendGB.com adresinde girmek yeterli oluyor. Ayrıca mobil uygulama kullanmaya gerek kalmıyor.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir