Dünya Kupası, Brezilya’da internet kullanımını artırdı

Cisco’nun yayınladığı Cisco Görsel Ağ Endeksi (VNI), 2013-2018 Global Tahmin ve Servis Kullanımı verilerine göre yükselen internet kullanıcısı ve cihaz sayısı, artan geniş bant hızı ve video görüntülemenin artması sonucunda önümüzdeki dört yılda İnternet Protokolü (IP) trafiği neredeyse üç kat artacak. Orta Doğu ve Afrika (MEA) bölgesi 2013 ve 2018 yılları arasında beş kat büyüme ve yüzde 38 yıllık bileşik büyüme oranı ile IP trafiğinde en hızlı büyüyen bölge olmayı sürdürecek.

FIFA 2014 Dünya Kupası’nın başlamasıyla on milyonlarca insan maçları ve özetleri internet üzerinden izliyor. Dünya Kupası’nın yarattığı video akışı ve IP yayınının 4.3 exabyte internet trafiği yaratacağı öngörülüyor. Bu oran ev sahibi Brezilya’nın bir ayda ürettiği trafiğin üç katını oluşturuyor. Ayrıca, stadyumda maçı izleyen ve maçlara giden 60 bin izleyicinin yaratacağı internet trafiğinin Brezilya’daki toplam 94 milyon akıllı telefonun yoğun bir iş saatinde sebep olduğu trafiği de geçmesi bekleniyor.

Dünya Kupası’ndan yola çıkarak yapılan değerlendirmeye göre 2018’e kadar aylık 132 exabyte’a ulaşması beklenen IP trafiği aşağıdaki örneklere eşit gösteriliyor:

8.8 milyon monitörde aynı anda Ultra-HD/4K teknolojisiyle FIFA Dünya Kupası final maçı izlenmesi, 5.5 milyar insanın HD teknolojisi ile ya da 1.5 milyar kişinin Ultra-HD/4K teknolojisi ile ‘Game of Thrones’ dizisinin dördüncü sezonunu izlemesi, 24 milyon monitörde Ultra-HD/4K teknolojisi ile aynı anda ‘House of Cards’ dizisinin üçüncü sezon açılışının izlenmesi, 940 katrilyon adet metin mesajı, 4.5 trilyon adet YouTube video klibi.

Cisco VNI araştırmasında Türkiye’nin içinde bulunduğu Merkezi ve Doğu Avrupa ile ilgili ulaşılan öngörülere göre 2013’ten 2018’e kadar:

 • IP trafiği yüzde 23 yıllık bileşik büyüme oranı ile 3 kat artacak,
 • İnternet trafiği yüzde 24 yıllık bileşik büyüme oranı ile 2.9 kat artacak,
 • IP video trafiği yüzde 33 yıllık bileşik büyüme oranı ile 4 kat artacak,
 • İnternet video trafiği yüzde 34 yıllık bileşik büyüme oranı ile 4 kat artacak,
 • Mobil veri trafiği yüzde 68 yıllık bileşik büyüme oranı ile 13 kat artacak,
 • 2013’te 1 milyar olan ağa bağlı cihazların sayısı 2018’de 1.6 milyara ulaşacak,
 • 2018’de sabit/Wi-Fi bağlantılar toplam IP trafiğinin yüzde 64’ünü oluşturacak; 2013’te bu oran yüzde 59’du,
 • Ortalama sabit genişbant hızı 2.6 katına çıkarak 2013’teki 17.5 Mbps’den 2018’de 45 Mbps’ye ulaşacak,
 • 2013’te ortalama internet kullanıcısı ayda 14 gigabayt’lık trafik yaratırken, bu oran yüzde 14’lük yıllık bileşik büyümeyle ve toplam yüzde 95’lik artışla 2018’de 27.4 gigabayt’a ulaşacak.

Global Trafik Öngörüleri ve Servis Kullanım Etkenleri

 • IP trafiğinin bileşenleri önümüzdeki yıllarda dramatik ölçüde değişecek. 2018’e kadar, tarihte ilk kez, trafiğin büyük çoğunluğu kişisel bilgisayarların dışındaki cihazlar kapsamında oluşacak. Wi-Fi trafiği kablolu trafiği ilk kez geçecek ve yüksek çözünürlüklü (HD) video standart çözünürlükte videolardan daha büyük bir trafik oluşturacak.
 • 2018’e kadar kişisel bilgisayarlar dışındaki mobil ve taşınabilir cihazlar trafiğin büyük çoğunluğunu oluşturacak. 2013’te IP trafiğinin yüzde 33’ü kişisel bilgisayarlar dışında gerçekleşecek. Bunun yanı sıra 2018’e kadar kişisel bilgisayarlar dışındaki cihazların IP trafiği yüzde 57 büyüyecek.
 • Wi-Fi ve mobil-bağlı cihazlar 2018’e kadar toplam internet trafiğinin yüzde 24’ünü oluşturacak. Kıyaslamak gerekirse, bu alanda Wi-Fi oranı yüzde 55, hücresel oranı yüzde 4 ve sabit oranı ise yüzde 41.
 • 2013 sonunda 16 Mbps olan global geniş bant hızı, 2018’e kadar 42 Mbps’ye ulaşacak.
 • Çevrimiçi video alanı 1.2 milyar kullanıcıdan 1.8 milyar kullanıcıya ulaşarak 2018’e kadar en hızlı büyüyen yerleşim internet hizmeti olacak.
 • Masaüstü ve kişisel video konferans alanı 2013’te 37 milyon kullanıcıya sahipken 2018’e kadar 238 milyon kullanıcıya ulaşarak en hızlı büyüyen ticari internet hizmeti olacak.
 • Her Şeyin İnterneti de ivme kazanacak ve 2018’de mevcut insan sayısı kadar çok cihazdan cihaza (M2M) modülü olacak. Örneğin, akıllı taşıtlarda taşıt başına neredeyse dört M2M bağlantı olacak.

Servis Sağlayıcılar için Cisco VNI Tahminlerinin Etkileri

Servis sağlayıcı ağı, geliştirilmiş güvenlik ve zeka gerektiren sabit/mobil ağlarla belgelenecek tabletler, akıllı telefonlar ve M2M bağlantıları gibi sayısı artan cihazlara uyum sağlamalı.

HD/ultra HD gibi gelişmiş video hizmetlerinin evrimi servis sağlayıcılar için yeni bant genişliği ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçları doğurabilir. Tüm ağ çapında konut, ticari ya da mobil müşteriler daha gelişmiş video hizmetleri talep etmeye devam edecek ve hizmet kalitesi olan cihaz türleri, uygunluk ve fiyat başarının en önemli etkenleri olacak.

HD ve web-tabanlı video konferans ile seç-izle gibi süregelen ticari video benimseme oranı ağ sanallaştırmada daha hızlı büyümeye neden olabilir ve ağ dallarında servis sağlayıcılar ve üst düzey sağlayıcılara internet üzerinden video iletimini geliştirebilir.

4G ağının genişlemesi ve servisin kullanılmaya başlanmasındaki büyüme, mobil kullanıcıların sabit ve mobil hatlarından benzer hizmet ve içerik tecrübeleri talep ettikçe hızlanabilir.

IP ağları sabit ve mobil ağlara her daim yeni/güncellenmiş uygulamaları tanıtabilecek kadar akıllı ve esnek olmalıdır. Pek çok servis sağlayıcı hizmetlerini farklılaştırabilmek için uygulama geliştiricilerle aktif işbirliği sürdürmeyi tercih ediyor.

Cisco Türkiye Servis Sağlayıcı Sistemleri Mühendislik Müdürü Gürkan Gülcan araştırma sonuçlarını şöyle yorumladı: “Dokuz yıl önce yayınladığımız Cisco Görsel Ağ Endeksi, global IP trafiğinde zetabayt’ı önemli bir dönüm noktası olarak konumlandırıyordu. Bugün net bir şekilde Zetabayt Çağı içindeyiz ve sektörde inanılmaz yenilikler ile değişikliklere tanık oluyoruz. Her Şeyin İnterneti (IoE) olgusu, ağ dolaşımına olan ilginin artışı ve 4K videonun ortaya çıkışı bu yılki tahminlerde öne çıkan eğilimler olarak sıralanabilir. Türkiye’de bireysel ve kurumsal pazarda bulut hizmetlerine de yönelim artıyor. Fiber hizmetlerin yaygınlığı yanında 4G ile mobil erişim hızının artışı da bulut hizmetlerinin erişimini kolaylaştıracak. Bu da günümüzün ve yakın geleceğin servis sağlayıcılarına önemli fırsatlar sunuyor.”

Araştırmada, ‘yoğun iş saati trafiği’, 24 saatlik sürede trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu 60 dakikalık süreç olarak ifade edildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir