e-Fatura için üç ay daha ek süre

Maliye Bakanlığı, daha önce 1 Ocak 2014 olarak duyurduğu zorunlu e-fatura uygulamasını üç ay daha uzattı.

Bu tarihte, 30 bin şirket önce elektronik fatura uygulamasına geçecek; sonrasında da zorunlu olarak deterlerini elektronik ortamda oluşturacak.

Yaklaşık 30 bin civarında şirketin elektronik fatura sistemine geçmek için Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) başvurmasıyla, iş dünyası yeni bir döneme giriyor.

Kayıt dışı ekonominin önüne geçmek için düzenlenen e-Fatura uygulaması, kağıt kullanımının azaltılmasıyla çevreye sağlayacağı katkının yanısıra şirketlere maliyet tasarrufu sağlayacak.

Türkiye’nin iş yaşamındaki elektronik dönüşümün en önemli ayağını oluşturan e-Fatura uygulaması, aynı zamanda uluslararası standartlara uyum sağlama ve ticari hayata yeni açılımlar kazandırma potansiyeli de yaratıyor.

Elektronik fatura (e-Fatura); şirketler arasındaki faturalaşma sürecini elektronik ortama taşıyarak hızlı ve güvenli yapılmasını sağlayarak, mükellefleri belge bastırma, yazdırma, gönderme ve arşivleme gibi maliyetlerden kurtarıyor.

20.000’den fazla firma Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) “e-Fatura” sistemine geçiş başvurusu yaptı. 1 Ocak 2014 itibariyle ise, 30 bin şirketin e-Fatura sistemine geçmesi bekleniyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir