E-Mail hosting

E-Mail hosting nedir? İşletmeler için avantajları nelerdir?

E-mail hosting, bireysel ve kurumsal web projeleri için yüksek disk kapasitesine sahip e-posta hizmetidir. Standart hosting hizmetlerinden ayrılan en temel özelliği sadece e-posta hesapları oluşturmak ve mail alışverişinde bulunmak için özel olarak tasarlanmış sunucular üzerinden servis verir. Standart web hosting paketleri, web sitesi barındırma hizmeti sunarken, Mail hosting, kurumsal şirketler için mail gönderimi yapılmasını sağlar.

E-Posta Hosting servisleri ile şirket içinde kullanılan tüm e-posta hesaplarını tek bir servis altında yönetebilir, geniş mail disk alanı ile binlerce e-postayı arşivleyebilirsiniz. Mail hosting paketi, disk alanını esnek bir şekilde kullanılmasını sağlar. Her e-posta adresine aynı disk alanını vermek, kaynakların verimliliğini azaltır. Mail hosting ile dilediğiniz hesaba dilediğiniz kadar disk alanı tanımlayabilirsiniz.

Şirket içinde her e-posta hesabı çok yoğun mail trafiğine sahip olmayabilir. Böyle durumda, sahip olduğunuz kurumsal mail hosting kaynaklarını, dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Eğer muhasebe, İK ve yönetici mail hesapları daha yoğun mail alıyorsa, bu hesaplara yüksek disk alanı vererek, kesintisiz mail alışverişinde bulunabilir. Geniş disk kapasitesi ile mail silmeden, tüm e-postalarınızı arşivleyebilirsiniz.

Mail hosting neden tercih edilir?

İşini internete taşıyan, taşımak isteyen ve dijital dönüşüme ayak uydurmak isteyen firmalar, bu hedeflerine ulaşmak için web ihtiyaçlarını karşılayacak servislere sahip olmak ya da sahip olduğu mevcut dijital kaynakları genişleterek daha fazla yatırım yapmak zorundadır. Dijital dönüşümün en başında bir web sitesi sahibi olmak ve birebir görüşmeler yerine mail yazışmalarına önem vermek gerekir.

E-Posta hosting paketleri de tam da bu noktada devreye girmektedir. Standart hosting paketlerinin asli amacı, web barındırma servisi vermelidir. E-Posta kapasiteleri yoğun yazışmalar yapan, mail alışverişinde bulunan işletmeler için yetersiz kalabilir. Dijital dönüşümü sağlamak, mevcut iletişimini daha çok mail üzerinden yapmak isteyen firmalar, mail hosting paketlerini tercih etmelidir.

Standart hosting paketlerinde genellikle 250 ya da 500 MB’lık e-posta hesapları açılabilmektedir. Mail trafiğiniz arttığında, bu kaynaklar size yetmeyecektir. Böyle bir durumda da mail alışverişiniz sekteye uğrayabilir ya da mail arşivinizi silerek, yeni mailler için disk alanı oluşturmanız gerekmektedir. Her e-postanın bir mali değeri olduğunu düşünürsek bu durum oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.

Mail hosting özellikleri nelerdir?

Mail hosting paketleri, e-posta ihtiyaçlarınızı bütünüyle karşılayabilecek gelişmiş özelliklere sahiptir. E-posta hesaplarına erişim, kesintisiz mail alışverişi, arşivleme ve mail kurtarma, güvenli mail yönetimi ve daha bir çok konuda avantajlı özelliklere sahiptir. IMAP, POP3 ya da SMTP protokollerinden dilediğinizi seçerek mail kurulumu yapabilirsiniz. Spam koruma özelliği ile de istenmeyen e postadan kurtulabilirsiniz.

E-Posta Hesap Adedi: Kurumsal mail hosting paketlerinde, yüzlerce farklı mail hesabı oluşturabilir ve işletmenin amaçlarına uygun mail alışverişi yapabilirsiniz. Her departmana, her çalışana ve çalışma gruba özel e-postalar oluşturabilirsiniz.

IMAP: IMAP ile e-posta gönderilerinizi direkt mail sunucusu üzerinde yönetme imkanı verir. Böylece, mail hesabınızı IMAP olarak kurduğunuzda, hesabınıza gelen e-postalar mail programına değil, sunucuza gelir. IMAP aynı zamanda mail hesapları arasında senkronizasyonu sağlar.

POP3: Mail gönderileri cihazınız tarafından alınır ve mail sunucusu üzerinden bir süre sonra silinir. Böylece, sunucu üzerinden silinen maillere erişim sağlanamaz. Sunucu üzerinde klasörler oluşturma ve cihazlar arasından senkronizasyon özelliği yoktur.

SMTP: Mail Transfer Protocol yani Basit Posta Aktarım Protokolü ile karşı tarafa teslim edilir. Mail alışverişini yoğun şekilde kullanan kişi ya da kurumlar sistem üzerinde oluşan yükü hafifletmek adına SMTP sunucu kullanmayı tercih eder.

WebMail: Mail hesaplarınızı web arayüzü üzerinden ulaşmanızı sağlar. Webmail ile internet tarayıcısı üzerinden, mail programına gerek kalmadan e-posta alışverişi yapabilirsiniz. Vargonen Posta Merkezi ile e-postalarınızı tüm cihazlardan ve tarayıcılardan yönetebilirsiniz.

Spam Koruma: E-posta hesaplarında yaşanan en büyük sorunlardan biridir Spam Mailler. AntiSpam Koruma filtresi ile istenmeyen e-postalar, spam filtresinden geçer ve yalnızca size lazım olan e-posta iletileri, mail hesabınıza ulaşır.

Yedekleme: Mailler aynı zamanda kurumsal firmaların hafızasıdır. Her e-postanın bir mali değeri vardır ve silinmesi durumunda ciddi zararlara neden olabilir. Yedekleme hizmeti ile e-posta hesabınız silinse bile, kolayca geri yükleme yapabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk: Kurumsal e-posta hesaplarınızı, şirket içinde olmadan ya da bir cihaza bağlı kalmadan dilediğiniz mobil cihazlardan ve bulunduğunuz her yerden yönetebilirsiniz. Ekip üyeleri ile dosya, klasör ve kişi paylaşımı yaparak iş süreçlerinizin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Mail hosting ücretleri ne kadar?

Kurumsal Hosting fiyatları, sağlanan e-posta servisinin kaynaklarına göre belirlenmektedir. Disk kapasitesi, e-posta hesap adedi ve trafik kaynakları mail hosting ücreti için belirleyici olmaktadır. Vargonen kurumsal hosting paketleri aylık 1,99$’dan başlamaktadır. Mail ihtiyaçlarınıza göre daha üst paketleri tercih edebilirsiniz. 600 e-posta hesabı oluşturabileceğiniz, E-Posta 600 mail paketine aylık 12$’a sahip olabilirsiniz.

Mail hosting kullanımının yararları

Mail hosting paketleri e-posta hesap yönetimi için özel olarak optimize edilmiş sunucular üzerinden servis verir. Mail güvenliği en üst seviyededir. Web barındırma servisinde sorun yaşansa bile, e-posta hesaplarınızı kurumsal e-posta paketleri üzerinden yönettiğinizde, herhangi bir kesintiye uğramaz, veri kaybı yaşamazsınız. Geniş disk alanı ile binlerce e-posta iletisini arşivleyerek, dilediğiniz zaman eski maillerinize ulaşabilirsiniz.

Anker Soundcore Life Note kablosuz kulaklık kutusundan çıkıyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir