e-ticarette başarının sırrı müşteri ilişkilerinde

Yenilikçi yaklaşımlarıyla sektörde fark yaratmaya devam eden Tempo, Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan 2. e-ticaret Konferansı ve Fuarı’nda gerçekleştirdiği anket çalışması ile sektörle ilgili yararlı veriler elde etti.

Finanstan, telekomünikasyona, sağlıktan e-ticarete çok çeşitli sektörlerde ‘Uzaktan hizmetler’ sunan Tempo, geçtiğimiz günlerde 2.si düzenlenen e-ticaret Konferansı ve Fuarı’nda e-ticaret sektörünü nabzını ölçen bir anket gerçekleştirdi.

e-ticaretin günümüzde ve önümüzdeki dönemde daha da önem kazanacağına inanan Tempo, e-ticaret seminerleri sırasında gün boyunca gerçekleştirdiği anketle sektörle ilgili çeşitli sorular sorarak e-ticaret sektörünü tüm aktörleriyle ileriye taşıyacak değerli veriler elde etti. Çıkan sonuçlar, e-ticarette müşteri ilişkilerinin önemini ortaya koyuyor. e-ticarette en önemli şey ‘Müşteri hizmetleri’

11 sorudan oluşan ve sektörle ilgili önde gelen 300 kişi tarafından yanıtlanan ankette %29 ile ‘Müşteri ilişkileri’, e-ticarette en önemli konu olarak öne çıktı. Onu %25 ile ‘Lojistik’ izledi.

%32 ile ‘Fikir’, %26 ile de ‘Müşteri memnuniyeti’, yine e-ticarette başarılı olmanın sırrı olarak görülüyor.

Ankete katılanların % 52’si ‘Müşteri ilişkilerinde en çok kullandığınız kanallar hangisi?’ sorusuna ‘Telefon&Çağrı Merkezi’ cevabını verirken onu %23 ile ‘Sosyal ağlar’, %17 ile ‘Online chat’ takip ediyor.

‘Müşteri tutundurma ve satış sonrası hizmetler’ en önemli sorun

e-ticaret sektöründe müşterilerin en çok şikayet ettikleri konu %41 ile ‘Zamanında teslimat yapılmaması’ ve %30 ile ‘İletişim kuracak birine ulaşılamaması’. ‘En önemli sorununuz nedir?’ sorusunun cevaplarında ise %59 ile ‘Müşteri tutundurma ve satış sonrası hizmetler’ konusu açık ara önde.

‘Etkili internet pazarlaması’ (%41) ve ‘Müşteri hizmetleri’ (%29) de sektör yetkilileri tarafından farklılaşmalarını sağlayacaklarına inandıkları konuların başında geliyor.

Bir e-ticaret sitesinden alışverişte dikkat edilecekler konusunda ‘Marka bilinirliği’ (%49), ‘Olumlu referans’ (%23) ile ‘Ödeme seçenekleri ve güvenliği’ (%20) ilk üçü paylaşıyor. Alışverişi tercih etmemedeki en büyük etken ise %36 ile ürünün görülmek istenmesi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir