eBay’e fal yasağı geliyor

Açık artırma yoluyla e-ticaret hizmeti sunan eBay, falcılık ve büyücülükle ilişkilendirilen ürünlerin satışını 30 Ağustos itibariyle yasaklayacağını açıkladı. Tarot falları, büyüler, lanet ve kutsamalar, internet sitesinden kaldırılan “manevi” ürün kategorileri arasında yer alıyor.

eBay, satıcı ve müşteriler arasındaki anlaşmazlıkların çözülemesine üzerine ürünleri kaldırma kararı aldığını bildirdi. Bu tarz ürünlerin hepsinin Eylül ayında satış listelerinden kaldırılacağını da açıkladı. İnternet haber sayfası Wired, gopetition.com sitesinin karara karşı çıkan 1440 kişiden imza toplandığını yazdı.

İngiltere’nin Dorset kentinden Michelle Hobbs, “İş yerinde zor günler geçiren bir akrabam için eBay’den bir büyü satın aldım ve sonuçlara inanamadı. Bu tarz şeylerin işe yaradığına inanıyorsanız satın alma hakkınız olmalı” diyor. Merseyside Kuşkucular Topluluğu’ndan (Merseyside Skeptics Soceity) Michael Marshall ise olaya “kuşkucu” yaklaşanlardan.

Marshall, BBC’ye “Bence çok başarılı bir tüketici koruma stratejisi. Bazı kişiler bu kararın bir tür sansür olduğunu iddia edecek, ama tarot, büyü ve lanet gibi şeyler kanıtlanmış değil. Psişik güçlere sahip olduğuna inanan bir sürü tarot falcısı var, ama bu hiç bir şeyi daha gerçekçi kılmıyor” yorumunu yaptı. eBay, 30 Ağustos itibariyle bu kategorilerde ürün listeleyen kullanıcıların hesaplarının kapatılacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Fujitsu'dan su ve toz geçirmez Android tablet

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir