Ekvador: İngiltere’nin tehdidi sona erdi

Ekvador lideri Rafael Correa, İngiltere’nin Wikileaks kurucusu Julian Assange’ı tutuklamak için ülkenin Londra büyükelçiliğine girebileceği yönünde yaptığı tehdidi geri çektiğini açıkladı. Bir basın açıklaması yapan Rafael Correa ”Bu talihsiz tehdidin sona erdiğini düşünüyoruz” dedi.

Ekvador, tecavüz suçlamaları nedeniyle İsveç’e iade edilmesine karar verilen Julian Assange’a sığınma hakkı vermiş, bu da İngiltere ile arasında diplomatik bir krizin çıkmasına neden olmuştu.

İngiltere hiçbir zaman Ekvador’u tehdit etmediğini söylüyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı cuma günü “ilişkileri yumuşatmak için” Ekvador elçiliğine resmi bir mektup yolladıklarını açıkladı.

Pazar günü bir basın toplantısı düzenleyen Correa ”Bu talihsiz olayı sona ermiş kabul ediyoruz. İngilizler bizi elçiliğimize girmekle tehdit ederek büyük bir diplomatik hata yaptılar” dedi.

Ekvador hükümeti İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın kendilerine elçiliğe girilmesinin söz konusu olmadığına dair garanti verdiğini söyledi. İngiliz yetkililer 1987 yılında çıkan bir yasa uyarınca bazı durumlarda polisin elçilik binalarına girme hakkı olduğunu iddia ediyordu.

Eski internet korsanı 41 yaşındaki Assange, haziran ayından bu yana Londra’daki Ekvador elçiliğinde yaşıyor. İngiltere, uluslararası hukuk gereğince Assange’ı İsveç’e iade etmekle yükümlü olduğunu ve Ekvador elçiliğini terk etmesi halinde tutuklanacağını söylüyor.

2010 yılında iki eski Wikileaks gönüllüsü Assange’ın Stokholm’de kendilerine cinsel saldırıda bulunduğu iddia etmişti. BBC’nin haberine göre, Assange ise iki kadınla da rızaları ile birlikte olduğunu ve suçlamaların politik nedenlerle yapıldığını söylüyor.

Wikileaks kurucusu İsveç’e iade edilmesi durumunda ABD’ye gönderileceğini ve burada ülkenin gizli belgelerini yayınlamaktan yargılanacağını düşünüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir