Elektriğini ETIC’e taşıyana Süper Lig maçları ücretsiz

Cep telefonunda, sabit telefonda ve internet aboneliğinde hayatımıza giren kısaca ‘taşıma’ adını verdiğimiz seçenek, artık elektrik hizmetlerinde de kullanılabiliyor. Cep telefonu numaramızı, bize daha fazla indirim ve avantaj sunan GSM operatörüne taşıyabileceğimiz gibi, şimdi de elektrik faturamızda bize daha fazla tasarruf ettirecek elektrik dağıtım şirketini seçebiliyoruz.

Dijital yayıncılık platformu Digiturk’ün, elektrik dağıtım konusunda IC Holding ile başlattığı bir kampanya, bu konuda atılan ilk adımlardan biri. IC Holding’in perakende elektrik satış markası ETIC’in gerçekleştirdiği ve ilk etapta, aralarında İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Trabzon’un da olduğu 11 ilde başlayacak uygulama ile yılda 4500kWh ve 148 TL üzerinde elektrik tüketen hanelerdeki veya ticarethanelerdeki serbest tüketiciler, piyasa ortalamasında elektrik faturasından alabilecekleri indirimden daha fazla değere sahip Digiturk paketine sahip olabilecekler.

Elektrik ile birlikte dijital yayın hizmetinin birlikte sunulmasına fırsat veren kampanya kapsamında; elektrik faturası 148 TL ile 320 TL arasında olanlar Giriş Paketi ve Keyif Paketini; 320 TL ve 600 TL arasında olanlar bu paketlere ek olarak Film, Dizi veya Spor Paketlerini; 600 TL’nin üzerinde olanlar ise Giriş Paketi’ne ek olarak Şampiyonlar Paketi içerisinde yer alan Süper Lig maçlarını ücretsiz izleyebilecekler.

Üyelerinin memnuniyetini daima öncelik olarak kabul ettiklerini belirten Digiturk İş Geliştirme ve Strateji den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Ufuk Ağar, Digiturk’lülerin ihtiyaçları olabilecek tüm hizmetler hakkında projeler geliştirdiklerinin altını çizdi.

Ayşe Ufuk Ağar, “Elektrik ile birlikte dijital yayın hizmetinin beraber sunulması dünyada da çok yeni bir uygulama. Türkiye’nin lider dijital yayın platformu olarak üyelerimize zengin Digiturk içeriklerinin ve servislerinin yanı sıra böyle bir hizmet sunarak kapsam alanımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Bu işbirliğini 45 yıllık geçmişi olan bir holding ile yapmaktan son derece memnunuz. Enerji sektöründe büyük yatırımları olan IC Holding’e güvenimiz sonsuz. Türkiye’nin iki öncü markasının bir araya getirdiğimiz bu hizmeti ilk olarak Türkiye genelinde 11 ilde sunmaya başladık. Zaman içerisinde üyelerimizin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz bu hizmetimizi Türkiye’nin her yerine yaymayı hedefliyoruz” dedi.

IC Holding ve Digiturk arasında gerçekleşen bu anlaşmanın sektör için önemli bir adım olduğunu belirten IC Enerji Perakende Direktörü Serdar Dönmez, “Digiturk ile yaptığımız anlaşma sayesinde mevcut müşterilerimize sağladığımız kaliteli hizmeti, ilk adımı attığımız 11 pilot ilimizden sonra Tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyoruz. Hedefimiz, bu iki büyük markanın varolan ve gelecek tüm müşterilerine hem elektriği hem Digiturk içeriğini beraber vermek. Türkiye’de elektrik perakendeciliğinde bir ilk olan bu işbirliğine imza atarak, sektöre öncü olacağımız için ayrıca heyecanlı ve mutluyuz.” açıklamasında bulundu.

İlk etapta aralarında Adana, Antalya, Kayseri, Konya, Bursa, Eskişehir, Samsun, Trabzon, Denizli, İzmir ve Gaziantep illerinin yer aldığı 11 ilde başlayan uygulamanın, gelecek dönem tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Elektrik hizmeti alabileceğiniz şirketi serbestçe değiştirmeniz için bilmeniz gerekenler

Serbest Tüketici statüsündeki kuruluşlar daha uygun fiyata elektrik elde edebilmek için, tedarikçilerini kendileri seçerek, mevcut faturalarından indirim kazanırlar. Serbest Tüketici olmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafınca belirlenen “Serbest Tüketici Limiti”nden daha fazla elektrik enerjisi tüketiyor olmak yeterlidir. Elektrik tüketiminiz aylık 147 TL’nin üzerindeyse siz de Serbest Tüketici statüsü kapsamında daha uygun fiyatlardan elektrik kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Serbest Tüketici Kimdir?

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimde bulunduğu için tedarikçisini seçme hakkına sahip olan gerçek veya tüzel kişilere Serbest Tüketici denir.

  • Türkiye’nin neresinde olursam olayım Serbest Tüketici olabilir miyim?

Serbest Tüketici olmanın genel koşullarını sağlayan her bir Tüketici, mevzuat doğrultusunda Tedarikçisini seçme ve İkili Anlaşma ile Tedarikçisini değiştirme hakkına sahiptir.

  • Serbest Tüketici olmanın genel koşulları nelerdir?

a)Bir önceki yılda gerçekleşen tüketimlerinin toplamı veya içerisinde bulunulan yıldaki gerçekleşmiş tüketimlerinin toplamının EPDK tarafından belirlenen limitin üzerinde gerçekleşmiş olması (2014 yılı için yıllık 4.500 kWh veya 135 TL ve üzeri fatura tutarı),
b)Ölçüye esas Elektrik Sayacının, Elektronik (Akıllı) sayaç olması,
c)Mevcut Tedarikçisine vadesi geçmiş fatura borcunun olmaması,

  • Serbest Tüketici olduğumda faturamdaki enerji fiyatım nasıl belirlenecek?

Aktif Enerji fiyatı, serbest tüketicilerle tedarikçileri arasında yapılacak ikili anlaşmalar ile belirlenmektedir.

  • İkili Anlaşma nedir?

Serbest Tüketici niteliğine haiz olan Tüketiciler ile Elektrik enerjisi ve/veya kapasite sağlayan tedarik lisansına sahip şirketler arasında karşılıklı olarak imzalanan ve elektrik enerjisi tedarikinin sağlanmasına ilişkin koşulları içeren özel bir anlaşmadır.

  • Görevli Tedarik Şirketi dışında başka bir tedarikçi ile İkili Anlaşma imzaladığımda Serbest Tüketici olma süreci nasıl işleyecek? Faturalarımı kim kesecek? Elektriğim kesilecek mi?

a)İkili Anlaşma imzalamış olduğunuz Tedarikçiniz sizi satışın başlanılacağı aydan önceki ayın 6.gününden önceki son iş gününe kadar Serbest Tüketici olarak Uzlaştırma Sistemine kaydettirmesi gerekmektedir. Bu kayıt sürenin aşılması halinde satış işlemi daha sonraki aya sarkabilecektir.
b)Sistem üzerinde onay işlemlerinin süresi içerisinde yapılması halinde Dağıtım Şirketi tarafından satışın yapılacağı aya ait aktif tüketimler Sisteme yüklenir.
c)Sisteme yüklenen aktif tüketimler, İkili Anlaşma imzalamış olduğunuz tedarikçiniz tarafından size faturalandırılır.
d)Tedarikçinizin kesmiş olduğu faturaları ödememeniz halinde, tedarikçinizin talebi üzerine ilgili Dağıtım Şirketi tarafından elektriğiniz kesilebilir. Bunun dışında sadece kullanım yerini tahliye edip taşınmanız halinde mevcut aboneliğinizin iptali için Görevli Tedarik Şirketine bizzat başvuruda bulunmanız halinde tahliyeden olayı elektriğiniz kesilecektir.

  • Görevli Tedarik Şirketi İndirimli Elektrik Satışı yapabilir mi?

Görevli Tedarik Şirketi, Lisansı gereğince Özel Tedarik Şirketi Kimliği ile Serbest Tüketici niteliğine haiz olan tüketicilere, İkili Anlaşma imzalamak kaydıyla indirimli elektrik satışı yapabilir.

  • Perakende Satış Sözleşmesi nedir?

Bağlantı anlaşması mevcut olan kullanım yeri için, Görevli Tedarik Şirketi ile Tüketiciler arasında ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, perakende satış tarifesi veya son kaynak tarifesinden elektrik enerjisi ve/veya kapasite temini ile hizmet alımına yönelik olarak yapılan faaliyetlere ilişkin koşul ve hükümleri kapsayan sözleşmeye Perakende Satış Sözleşmesi denir.

  • Görevli tedarik şirketlerinden enerji alan tüketicilere uygulanacak tarife bileşenleri nelerdir?

Perakende satış faaliyeti kapsamında;

Net enerji bedeli (tek zamanlı veya çok zamanlı (gündüz, puant, gece)),
Perakende satış hizmet bedeli;
Dağıtım faaliyeti kapsamında;

Dağıtım bedeli,
Kayıp enerji bedeli,
Sayaç okuma bedeli,
İletim bedeli şeklindedir.

Kaynak: ETIC

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir