Etohum, 2013’ün potansiyeli yüksek 15 girişimini açıkladı

Yeni ekonomiyle ilgili olan girişimciler ile bu konuda yatırım yapabilecek yatırımcıları ve yatırım şirketlerini buluşturan Etohum, 2013 yılının potansiyeli yüksek 15 girişimini açıkladı. Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde duyurulan 15 girişimcinin arasında bulunan isimler şunlardan oluşuyor: Etkitakip, Clover Games, Obilet, Mortaki, Otoredi, Ehil.com, İşkolig, Stajyeri.com, iyiuygulama.com, Kidomini, Cizgitsin, Sharebugg, abcde, Gani Para ve Picus Güvenlik.

Türkiye’deki internet şirketlerinin sayısını artırmak, girişimcileri desteklemek, internet ekosisteminin yaratılması ve gelişmesi adına girişimcilerle yatırımcılar için ticari bir pazar yeri oluşturmak doğrultusunda kurulan Etohum’un düzenlediği “Etohum Girişimcilik Zirvesi” 26 Ocak tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Bu zirvede, 2013 yılının potansiyeli yüksek girişimlerinden oluşturulan Etohum 15 listesi açıklandı. Ayrıca, Hürriyet Satış ve Pazarlama  Grup Başkanı Tijen Mergen, KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan, Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak ve Novida Stratejik Yönetim Hizmetleri Kurucusu Işık Aydın Deliorman, Girişim Fabrikası’ndan Ozan Sönmez, Citus Data’dan Umur Çubukçu ve 10.000 Kadın Girişimci Programı’ndan İmge Kaya Sabancı  da zirveye konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’de Kadın Girişimciler ve Yöneticiler Paneli” yapıldı

Etohum Girişimcilik Zirvesi, Burak Büyükdemir’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından yapılan “Türkiye’de Kadın Girişimciler ve Yöneticiler Paneli”ne Tijen Mergen, Dr. Gülden Türktan, Işık Aydın Deliorman ve Asuman Bayrak panelist olarak katıldılar ve panelin moderatörlüğünü, Endeavour Yöneticisi Aslı Kurul yaptı. Böylece, 5 yıldır düzenlenen Etohum Girişimcilik Zirvesi’nde ilk kez “iş hayatında kadın” odaklı bir panel gerçekleştirildi. “Türkiye’de Kadın Girişimciler ve Yöneticiler” panelinde kendi deneyimleri üzerinden iş hayatında kadın olmayı değerlendiren panelistler, genç girişimcilere orijinal bir fikir, piyasada bir boşluk bulduklarında bu fırsatı mutlaka değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundular.

Etohum Girişimcilik Zirvesi’nin heyecanla beklenen Etohum 15 listesi açıklandı

Zirvede açıklanan girişimciler, yatırım görüşmelerine başladı. Bu yıl seçilen Etohum 15 girişimi, Antalya Rixos Downtown Oteli’nde pek çok yabancı ve yerli yatırımcının katılımıyla 15-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak 3 günlük “Startup Turkey” Etohum Kampı’na da katılacak.

Etohum 15 listesini oluşturan ve yatırım yapılacak internet girişimcilerini belirlemek için detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. Etohum’da 2012 yılında 50’nin üzerinde toplantı yapıldı ve bu toplantılara 10.000’e yakın girişimci katıldı. Yeni ekonomiyle ilgili 1500’e yakın girişimin başvurduğu Etohum, ilk aşamada belirlenen 300 adayla yüz yüze görüşmeler yaparak 40 girişimlik bir ön liste oluşturdu. Bu kısa listedeki girişimciler, ocak ayı içinde Etohum seçim ekibi ve yatırımcılarına çeşitli sunumlar yaptı.

Başarılı girişimcileri yatırımcılarla buluşturarak yeni ekonominin hareketlenmesinde aktif rol oynayan Etohum, 2013 yılında, Etohum Yatırım A.Ş. ile Etohum 40’a seçilen girişimlere şubat ve mart ayı içerisinde yatırımlar yapacak.

Etohum 15 listesini oluşturan girişimler:

Murat Deligöz tarafından kurulan Angelfish Games sosyal ve mobil oyunlar geliştirmeye odaklanmış bir oyun şirketidir. Tanınmış mobil oyunu “Draw Something”in Türkçe uyarlaması olan “Çiz Gitsin”i üretmiştir. “Çiz Gitsin” Türkiye’de Apple Appstore’da 1 numaraya oturarak hit olmuştur. 3 aylık sürede “Çiz Gitsin” 250.000 kere indirilmiştir.

Cenk Duran ve Burak Keskik tarafından kurulan Ehil.com tüketicilerin ev geliştirme ihtiyaçları için işinde ehil ve lokal hizmet sağlayıcılara zahmetsizce ulaştığı, hizmet sağlayıcıların da daha az pazarlama bütçesiyle hedefledikleri müşterilere erişebildiği bir internet platformdur.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Emir Uluğ tarafından kurulan Mortaki.com kişiselleştirilmiş takı ve mücevher üreticisi bir e-ticaret sitesidir. Müşterilerin 24.000’e yakın kombinasyon seçeneği arasından diledikleri tarzda, diledikleri metal ve taşla kendi takı ve mücevherlerini tasarlamaları fikri üzerine oluşturulmuştur.

İlginizi çekebilir:  Microsoft ve Ermetal’den yeni çözüm ortaklığı

Tolga Canözkan, Ozan Küçük ve Baturay Tok tarafından kurulan ShareBugg, kullanıcılarının gerçek hayatta yaşadıkları deneyimleri sosyal medya üzerinden yakınları ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan, yeni bir akıllı telefon uygulamasıdır. Markalar, ShareBugg’ın sosyal medya üzerindeki kulaktan kulağa yayılma etkisini kullanarak marka elçileri yaratabilmekte ve müşterilerinin bağlılığını artırabilmektedir.

Stajyeri, Mithatpaşa Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri Onat Benli ve Kemal Aydın tarafından kurulmuştur. Site, staj yapan öğrencilerin meslek liseleri ve işletmeler tarafından doldurulması gereken standart raporlarını SAAS olarak girmelerini sağlayan bir internet iş modelidir.

Taylan Özdere tarafından kurulan ABCDE bir online üniversite hazırlık hizmetidir. En iyi test materyallerini algoritmalar yardımıyla kişiselleştirerek sunar ve öğrencinin zayıf olduğu noktaları iyileştirmeyi hedefleyerek, üniversiteye girişte adaylara net bir rekabet avantajı sağlar.

Bora Ünal ve  Berkay Ünal  tarafından kurulan Ganipara şirketlerin veya bireysel kullanıcıların birkaç dakika içinde sanal mağazalarını açmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur. Ganipara ile ücretsiz, kendinize ait sanal mağazanızı anında açabilir, ürünlerinizi Ganipara mağaza arayüzünden, var olan web sitenizden, hatta Facebook ve sosyal ağlardan satabilirsiniz.

Clover Game Studio, yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun Metin Bayram, Murat Uğur Kurt ve Yiğit Türkeri tarafından kurulmuştur. Bu kapsamda, ilk oyunları “Reveal The Maze”le Apple Store’da 1.000.000’dan fazla indirilme rakamına ulaşmışlardır.

Erdi Maden ve Ender Ayna tarafından kurulan İyiuygulama kullanıcı deneyimi ve etkileşimleri ile zenginleşen ve üyelerine en doğru ve en avantajlı mobil uygulamaları sunan sosyal bir uygulama platformudur. İyiuygulama öneri motoru, üyelerin halihazırda kullandıkları uygulamaları, sosyal alışkanlıklarını ve davranış modellerini, aynı zamanda arkadaşlarının deneyimlerini de baz alarak sürekli öğrenen bir yapıda çalışır.

EtkiTakip.com ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışmış dört yüksek bilgisayar mühendisi Gencay K. Evirgen, Umut Eroğul, Çağatay Çallı ve Can Eroğul tarafından kurulmuş, Türkçe içerik analizi konusunda çalışan bir mühendislik girişimidir. Bu konuda yaptığı çalışmaları gerçek zamanlı ve otomatik sosyal medya takibi ve analizi konusunda bir ürün haline getirmiştir.

Bilişim güvenliği ürünlerinin analiz ve denetimi alanında yenilikçi yöntem ve teknolojiler geliştiren Picus Security, Çağlar Abbasoğlu, Süleyman Özarslan ve Volkan Ertürk tarafından kurulmuştur. Kurucu ekibin bilgi güvenliği ve yazılım geliştirme alanında 10 yılı aşkın tecrübeleri yanında, bilişim sistemleri alanında ODTÜ’de devam etmekte olan bir doktora çalışmaları da bulunmaktadır.

oBilet.com, 60’ın üzerinde otobüs firmasının biletini tek bir platformda toplamaktadır. Sistem, firmaları bir araya getirip kullanıcıya istediği zaman aralığındaki en uygun fiyat seçeneğini sunmaktadır. Bilkentli Endüstri Mühendisleri Ali Yılmaz  ve Yiğit Gürocak tarafından kurulan oBilet, Prof. İhsan Sabuncuoğlu’nun da danışmanlığında “Bilkent Cyberpark” bünyesinde kurulmuştur.

H. Gürkan Gürsoy ve Yiğit Nalkıran tarafından kurulan Otoredi.com müşterilerine online araç kiralama hizmeti sunan bir platformdur. Araç kiralama ihtiyacı olan müşterilere, geniş araç seçenekleri arasından en uygun fiyatlı, isteklerine en uygun özelliklere sahip aracı seçip kolayca rezervasyon yapmalarını sağlamaktadır.

Barış Bilgiç tarafından kurulan İşkolig, çalışanların şirketler ve işler hakkında kimlik belirtmeden –anonim olarak– bilgi paylaşabildiği ve bilgi alabildiği, şirketlere içeriden bakış sağlayan, ücretsiz bir kariyer topluluğudur.

Memet Baygün tarafından kurulan Kidomini “yeni gibi” olan dünya markası çocuk ürünlerini yüzde 80’e varan indirimlerle sunmaktadır. Kidomini, çocukların hızla büyümesi sebebiyle kullanım ömürleri çok kısa olan bu ürünleri, nakit ödemeye, hediye çeklerine veya sosyal sorumluluk projelerine yapılacak bağışlara dönüştüren bir e-ticaret projesidir.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir