F-35, Lockheed Martin’in kâbusu oldu

F-35 savaş uçaklarını üreten Lockheed Martin Askeri Mühendislik şirketinin başkanı Bennett Crosswell, motorları imal eden Pratt & Whitney şirketiyle birlikte Pentagon’un Avustralya’da gerçekleştirdiği F-35 test programında meydana gelen ana yükleme motorlarındaki arızayı değerlendirmek üzere Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanı’yla bir araya geldiklerini açıkladı. Croswell, Amerikan Hükümeti dışında herkesin problemi çözüme kavuşturmak için uğraştığını da özellikle vurguladı.

Washington yönetimi, arızayı gerekçe göstererek, F-35 uçaklarının geliştirme giderleri üzerinden savunma bakanlığını ‘sağmal inek’ yerine koymakla suçladığı imalatçı şirketlere maliyetin düşürülmesi için yaptığı baskıyı artırmıştı.

Korgeneral Christopher Bogdan da son birkaç gün içerisinde Pratt & Whitney ve Lockheed Martin şirketleriyle defalarca görüştüğünü, üretim maliyetine ilişkin mesajlarının net şekilde yerine ulaştığını dile getirdi.

f35b

Crosswell, 2009 yılından bu yana söz konusu uçaklara ilişkin United Technologies şirketiyle aralarında ciddi bir maliyet savaşı başladığını belirterek, maliyeti ilk teslimatlarından bu yana % 40 oranında düşürdüklerini sözlerine ekledi.

2009 yılından bu yana maliyet problemine ilişkin bir gerilim yaşadıklarını belirten Crosswell gazetecilere verdiği mülakatta Amerikan hava Kuvvetleri Komutanı’yla hemfikir olduğunu, maliyetin daha da aşağı çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pentagon’un, önümüzdeki on yıllık dönemde almayı planladığı radar donanımları geliştirilmiş 2 bin 443 savaş jetinin tedariki için harcanacak meblağ 396 milyar doları buluyor.

Croswell, F-35 uçaklarının haziran ayında yapılması gereken altıncı parti teslimatları için Pentagon’a yeni bir teklif sunduklarını ve geleceğe yönelik müzakerelerin de devam ettiğini vurguladı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri de F-35 savaş uçaklarının teknik kabiliyetlerinin istedikleri istenen seviyeye ulaşmamış olması ve başta Amerika olmak üzere diğer ortak ülkelerin siparişleri ötelemesi nedeniyle alım kararını ertelediğini açıklamıştı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

1 thought on “F-35, Lockheed Martin’in kâbusu oldu

    Hasan Deniz

    (09 Mart 2013 - 10:34)

    Uçağın üzerindeki bayraklar yapımında payı olan ülkeler mi ? Bizimde bayrağımız varda ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir