Facebook, UBS’i 356 milyon dolar zarar ettirdi

İsviçre bankası UBS facebook hisselerine yaptığı yatırım nedeniyle 356 milyon dolar zarara uğradı. Zarar UBS’in karlarının yarıya düşmesi anlamına geldi. Şirketin karları geçen sene bir milyar frangı buluyordu; bu senenin ikinci çeyrek karları ise 425 milyon franga düştü.

Facebook mayıs ayında hisselerini halka açtığında 104 milyar dolar elde etti ancak o tarihten bu yana hisse senetlerinin değeri yüzde 40 oranında düştü.

UBS bankası, bu değer kaybının bir sonucu olarak ikinci çeyrekte negatif bilanço elde ettiğini açıkladı, oysa banka geçen sene aynı dönemde 730 milyon frang kar etmişti.

USB, Avrupa bankacılık sisteminde “piyasa hareketliliğinin üçüncü çeyrek düzeyinde azalmasının da etkisiyle ortaya çıkan” sorunların çözülmemesi halinde bankanın bundan sonraki girdilerinin sıfır olacağını belirtti.

UBS, bu gelişmelerin bir sonucu olarak harcamalarda kesinti yapmaya devam edeceğini ve halihazırda 3 bin 500 kişiyi işten çıkarma sürecinde olduğunu belirtti.

Şirketten yapılan açıklamada, Basel III bankacılık standartlarını yerine getirme hedefini tutturmakta olduğunu, ek gelir elde etmek için yeni hisse senedi ihracına başvurmayacağını da açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Deutsche Bank, ikinci çeyrek girdilerinde yüzde 63 oranında düşüş yaşandığını açıkladı. Geçen sene 969 milyon euro olan kâr, 375 milyon eruya düştü.. UBS gibi Deutsche Bank de Avrupa ve ABD’deki ekonomik durgunluğun kayıpların baş sorumlusu olduğunu belirtiyor.

Bankanın yönetiminin başındaki Jürgen Fitschen and Anshu Jain yaptıkları ortak açıklamada “Avrupa’daki ülke borç krizleri bankadaki yatırımcı güveni ve müşteri faaliyetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor” dedi.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Bu virüs yedek dosyalarınızı siliyor

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir