Fiber internet

Fiber internet özellikleri

Var olan internetten daha hızlı ve kaliteli bir internet erişimi sağlayan fiber internet gelişen altyapı kurulum ile birlikte ülke genelinde yayıldı. Tüm evlere girmesi hedeflenen fiber internetin abonelik fiyatları ve en uygun fiber internet şu an tüm kullanıcılar tarafından araştırılıyor.

Fiber internet kampanyaları

Ülke genelinde kullanılan telekomünikasyon şirketlerinin kendi özelinde oluşturduğu paket ve kampanyalar, ev interneti paketleri gibi, fiber internet paketleri için de mevcut.

En ucuz fiber internet fiyatlarını araştıran kişiler birçok farklı fiyatla karşılaşmaktadır. 60 ve 330 TL arasında değişkenlik gösteren fiber internet paketleri aslında kullanmakta olduğumuz evde internet fiyatlarından çok farklı değil.

Fiber internet paketleri de evde internet paketleri gibi hız, kota ve taahhüt süresine göre fiyatlandırılmaktadır.

En avantajlı fiber internet

Avantajlı fiber internet aboneliği oluşturmak istediğinizde karşınıza onlarca fiyat ve koşul çıkacaktır. Fiber kampanyalar da evde internet paketleri gibi hızına, kotasına ve taahhüt süresine göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde var olan internet ve fiber internet altyapısında 4 mbps ve 1000 mbps arasında değişkenlik gösteren internet erişim hızı bulunmaktadır. Fiber internet paketleri ise operatörden operatöre değişkenlik göstermektedir.

Bunlara ek olarak 20 GB, 50 GB. 100 GB, 300 GB ve limitsiz internet gibi kota sınırları bulunmaktadır. İnternet ve fiber internet abonelikleriniz bir başka belirleyici etken ise taahhüt yani abonelikte kalma sözüdür. 12 ay ve 24 ay sürelerle değişen taahhütler paketlerinizde indirim almanızı sağlayacaktır.

Fakat taahhütsüz ve kotasız fiber kampanyaları da bulunmaktadır. TurkNet GigaFiber, herhangi bir kota ve süre sınırı olmaksızın en avantajlı fiber internet hizmetini sunmaktadır. Üstelik kullanıcılar ilk ay içerisinde hizmetten memnun kalmazsa %100 para iadesi sunuluyor.

İnternet ile fiber internetin farkı

Fiber internet ile var olan internet arasında çok yüksek bir hız farkı bulunmaktadır. 4 mbps ile 16 mbps arasında değişen internet hızı, Fiber internet teknolojisinde ise 1000 mbps’e kadar çıkabiliyor. Bu farkı sağlayan ise bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi ile ilgilidir. Yani fiber internete erişebilmeniz için fiber internet altyapısı olmalıdır. Bu durum elbette kullanılan ev interneti fiyatları ile fiber internet fiyatları arasında fiyat farkına sebep olmaktadır. Fakat bu fiyat farkı oldukça cüzidir.
Üstelik var olan fiber kampanyalar arasında evde internet paketlerinden daha uygun fiyatlı fiber internet hizmeti almanız da mümkün.

TurkNet GigaFiber

TurkNet altyapısının bir hizmeti olan GigaFiber, download’da minimum 100 mbps’den başlayan bir hız sunuyor. Ayrıca upload hızında da en düşük pakette 50 mbps hız sunuluyor. Ücretsiz modem de sağlayan GigaFiber taahhüt şartı da koymuyor.

Tamamen kotasız ve taahhütsüz hizmet sunan Turknet GigaFiber, şu anda yalnızca İstanbul ve İzmir’de sınırlı olsa da zamanla ülke genelinde hizmet vermeyi hedefliyor.

TurkNet GigaFiber ile 100 mbps’den daha yüksek hızlara da sahip olmak mümkün. Maksimum olarak 1000 mbps ile dünyanın en hızlı internetlerinden birini sunuyor. Ayrıca sadece download değil upload hızlarında da neredeyse devrim yaparak 1000 mbps download olan pakette 150 mbps upload hızı alabiliyorsunuz. Farklı hız seçenekleri de olmasına rağmen sunulan fiyatlar sayesinde dünya standartlarında bir hızı VDSL internet fiyatına kullanabiliyorsunuz. Başka bir operatörden TurkNet GigaFiber’e geçiş yapmak isteyenlerin ise 480 TL’ye kadar cayma bedellerini firma karşılıyor.

Avantajlı paketler

Fiber internet paketleri fazlasıyla değişkenlik göstermektedir. Her paket kendi içinde farklı hız ve kotaya sahiptir. Bu durumda uygun fiyatlı bir internet pakedi sizin için yavaş ya da kotası yetersiz olabilir. Bu da uzun süreli beklemelere ya da kota aşımı ile ek ücret ödemenize sebep olacaktır. Yapmanız gereken ise aylık ortalama kaç GB internet kullandığınızı ve hangi hıza ihtiyacınız olduğunu tespit etmektedir. Kullandığınız internette kota sayaç incelemesi yaparak ve bulunduğunuz bölgenin internet erişim hızı olanaklarını sorgulayarak size en uygun bir paket seçimi yapmalısınız. Daha uygun fiyatlı, sınırsız, kotasız ve taahhütsüz internet aboneliklerine de başvurabilirsiniz.

TurkNet hizmetinden faydalanmak isteyen kullanıcılar için eğer bölgede TurkNet GigaFiber hizmeti yoksa 100 mbps fiber ve 100 mbps’e kadar VDSL seçenekleri de mevcut. Bölgenizde hangi hizmeti kullanabileceğinizi görmek için hemen altyapınızı sorgulayabilirsiniz.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir