Fidyeci virüs ‘CyrptoLocker’ zam yaptı

Son zamanlarda internet dünyasında oldukça popüler olan ‘Fidyeci Virüs’lere bir yenisi daha eklendi.

CyrptoLocker adlı virüsü yeni versiyonuyla karşımızda. Eski versiyonda CyrptoLocker virüsü bulaştığı bilgisayarlardaki kişisel dosyaları şifreliyor ve şifreyi vermek için 100 dolar istiyordu.

Yeni sürümde ise virüs yapımcıları zam yapmış, 300 dolar istiyorlar. Son haftalarda oldukça fazla masum kullanıcının başına bela olan virüs hızla yayılmaya devam ediyor.

Parayı almadan şifreyi vermiyor

CyrptoLocker virüsü, kişisel bilgisayarların dosyalarını RSA-2048 şifreleme algoritmasıyla sürekli yeni bir random şifre türü üreterek şifreliyor ve 300 dolar ödeme yapılmadan anahtar şifreyi size vermiyor.

CyrptoLocker, bulaştığı bilgisayarlar üzerinde ağ bağlantıları erişimi, uzaktan masaüstü erişimini ve Windows güncellemelerini kapatarak işletim sisteminin normal çalışma şeklini değiştirip masum kullanıcıların tamamen çaresiz kalmasına neden oluyor.

Hiçbir antivirüs koruma sağlamıyor

Fidyeci virüsün ilk versiyonuna karşı antivirüs üreticileri çare bulmuşlardı. Ancak bu ikinci versiyon çok yeni olduğu için şimdilik piyasadaki pek çok antivirüs bu fidyeci virüse karşı koruma sağlamıyor.

Cryptolocker virüsü en çok e-posta, P2P paylaşım ortamları ve sosyal ağlar üzerinden kurbanları avlıyor.

Nasıl korunabilirsiniz?

P2P paylaşım ortamlarından, tanımadığınız kişilerden ve web sitelerinden dosya indirirken dikkatli olun. Kesinlikle güncel ve ön sezgisel tarama yapabilen antivirüs kullanın. Ayrıca Windows Güvenlik Duvarı’nızın açık olmasına özen gösterin.

Yazar: Onur Oktay

Türkiye’nin doğa harikası eşsiz illerinden birisi olan “Bolu” doğumluyum. 1999 yılından bu yana bilişim teknolojileriyle ilgileniyorum. Bu işlere bulaşan çoğu insan gibi bende IRC (Internet Relay Chat) ile uzun süre haşır neşir olduktan sonra kendimi profesyonel olarak geliştirebileceğim ve hayatımın odak noktası olacak olan sistem, network ve güvenlik alanına yöneldim. MCT, MCSE ve MCTS gibi ünvanlara sahibim. 2005 yılından bu yana profesyonel olarak özel bilişim eğitim kurumlarında Microsoft teknolojileri üzerine eğitimler veriyor, sektördeki kamu kurum ve özel kuruluşlarına güvenlik alanında danışmanlık yapıyorum. 2009 yılından bu yana resmi bir kurumda bilgi işlem merkezinde Sistem ve Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir