Fujitsu, bulut bilişim teknolojilerine yön veriyor

Dünyanın lider bilişim firmalarından Fujitsu, bulut bilişimin artık kurumlar tarafından iş hızını artıracak, yerleşik bir BT hizmet modeli olarak görüldüğünü belirten yeni bir raporu onayladı. Bağımsız analiz firması Experton’un hazırladığı “Bulut Tedarikçileri Sıralaması 2012” raporuna göre bulut teknolojisi kurumlar arasında hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor.

Rapor, Orta Avrupa’daki firmaların çoğunluğunun bulut bazlı teknolojilerin avantajlarının kıymetini bildiğini gösteriyor. Experton aynı zamanda Fujitsu’nun şirketlerin buluta geçmesini sağlayan lider bir firma olduğuna dikkat çekiyor. Raporda, Fujitsu’nun Global Bulut Platformu’nda şimdiden 1.500’ün üzerinde müşterisi ve tam bulut hizmetleri olduğu, Fujitsu İş Çözümleri Mağazası’nda ise 100 SaaS (Yazılım Servisleri) uygulamasının bulunduğu belirtiliyor.

Bulut bilişim, karmaşıklığı önemli oranda azaltmasının ve altyapı maliyetlerini düşürmesinin yanı sıra şirketlerin en yeni teknolojiye geçiş yapmasını sağlıyor. Bulut bazlı sistemlere geçiş yapan şirketlerin kendi BT altyapılarını yönetmelerine gerek kalmıyor. Böylece her ölçekten şirket sistem kullanılabilirliği, arıza süresi ve çalışanların verimliliği gibi kritik konularda önemli gelişmeler elde ediyor.

Fujitsu’nun bulut alanındaki halen devam eden milyar dolarlık yatırımını onaylayan rapor, Fujitsu’nun Bulut’un stratejik ilerleme hızını belirleyen, Bulut Lideri bir şirket olduğunu belirtiyor. Raporda, Fujitsu’nun 8 kritik kategoriden 7’sinde lider olduğuna dikkat çekiliyor. Bu kritik kategoriler arasında Bulut Hizmetleri (Yönetilen Bulut, Yönetilen Özel Bulut, IaaS Genel Bulut, KOBİ’ler, Büyük Kuruluşlar), Bulut Teknolojileri (Altyapı) ve Bulut Entegrasyonu yer alıyor.

Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim, “Bulut Bilişim giderek daha yaygın bir şekilde yerleşik bir BT hizmet modeli olarak kabul ediliyor. Her ölçekten şirket artık prizlerine, telefon ağlarına ve su rezervlerine güvendikleri kadar buluta da güveniyor. Fujitsu’nun Experton’un gerçekleştirdiği bağımsız çalışmada Bulut Lideri olarak derecelendirilmesi ihtiyaçları giderek bulut ortamlarına kayan müşterilerimize en iyi şekilde hizmet vermeye yönelik olarak bulut altyapısına yaptığımız yatırımın kanıtıdır. Bulut bilişime geçmek isteyen kullanıcıların Fujitsu’yu tercih etmeleri akıllı bir seçim olacaktır.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Seçim gecesi internet trafiği tavan yaptı

Experton Analistleri Dr. Carlo Velten ve Steve Janata ise, “Son bir yıldır yoğun bir şekilde bulut portföyüne yatırım yapan şirket kesinlikle Fujitsu’dur. IaaS girişimini sürekli genişletiyor olmasının yanı sıra İş Çözümleri Mağazası portföyündeki en önemli yeniliktir. Burada şirketler ‘kullandığın kadar öde’ modelini kullanıyorlar ve yazılımlarını Fujitsu Bulutu üzerinden sunuyorlar. Mağazanın açılmasının üzerinden çok kısa bir süre geçtiği için şu anda çeşitler sınırlı ancak çeşitli işbirlikleri sayesinde ERP çözümleri gibi ürünler mevcut. Fujitsu İş Çözümleri Mağazası’nda daha şimdiden KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu önemli uygulamalar bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir