Genelkurmay’dan Yandex hakkında suç duyurusu

Genelkurmay Başkanlığı, Moskova merkezli arama motoru Yandex hakkında, askeri bölgeleri izinsiz görüntülediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen yazıda, Yandex’in 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 7. Maddesi’ne aykırı hareket ettiği savunuldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Ankara ve İstanbul’da bulunan birinci derece askeri yasak bölgeler ve askeri birliklere ait panoramik görüntüleri izinsiz yayınlayan şirketin sorumluları hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

Daha önce de Milli İstihbarat Teşkilatı, Yandex’in stratejik yerlerin fotoğraflarını çekmesi konusunda İçişleri Bakanlığı’nı uyarmıştı. İçişleri Bakanlığı’na ‘35212741’ sayılı gizli ibareli bir yazı gönderen MİT, şirketin yaptığı çalışmalar için valiliklerden değil, MİT, Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı gibi ilgili kurumlardan izin alması ve faaliyetlerini kurumların kontrolünde yapmasını istemişti.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Turkcell: 5G ihalesinin bu sene gerçekleşmesini beklemiyoruz

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir