Google, Amazon’un iş modellerini mi kopyalıyor?

Google yeni bir e-ticaret sitesi, bulut teknolojisi ve online alışveriş yapanlara yönelik hizmetlerde giderek Amazon’u takip eder görünüyor.

Google’ın kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin hep rakipleriyle çok da ilgilenmediklerini söylerler. Ancak şirket giderek Amazon.com’u takip eder gibi görünüyor.

Son örnek ise AC-DC adaptörler, radyasyon algılayıcılar ve benzerlerini kapsıyor. Amazon geçen yılın Nisan ayında bu tarz endüstriyel ürünlerin satılacağı AmazonSupply isimli bir e-ticaret sitesi açacağını duyurdu.

Google, Ocak ayında çok benzer bir açıklama yaparak, iş yerleri için alışveriş yapanlara da kolaylık sağlamayı amaçlayan, Google Shopping for Suppliers (tedarikçiler için Google alışveriş) isimli web sitesini test ettiğini açıkladı.

Google’ın kuracağı web sitesinde direkt olarak ürün satışı yapılmayacak ve verilen hizmet belli tipte elektrik aksamının satışıyla sınırlı olacak. Ancak buna rağmen her iki web sitesi de teknoloji şirketleri için kurumlar arası satışta yeni bir atılımı temsil ediyor.

Endüstriyel ürün satışı California merkezli Google’ın son zamanlarda Amazon’u takip ettiği tek alan değil. Google, yalnızca geçen sene içinde Amazon’un faaliyet gösterdiği alanları hedef alan en az üç farklı hizmet başlattı. Bunların arasında kurumsal bilgisayar, aynı gün teslimat ve tüketicilerin e-ticaret siparişlerini alması için dolap gibi hizmetler var.

Diğer taraftan her iki şirket, diğer rakiplerinin faaliyet gösterdiği sektörlere de girmeye çalışıyor. Google 2011 yılında Facebook FB +5.34% ‘a rakip olmak üzere Google+ isimli sosyal paylaşım sitesini hayata geçirdi. Öte yandan hem Google hem de Amazon, Apple’ın başarısını kopyalamak için tablet bilgisayar piyasasına el attı.

Ancak Google’ın Amazon’u kopyalamak için son olarak attığı adım, durumun ne kadar sık tekrarlandığının yanında şirketlerin ne kadar farklı sektörlerde yarıştığının altını çiziyor.

Google’ın planları konusunda bilgi sahibi kaynaklar Google’ın girişimlerinden en az ikisinde Amazon’un daha önce attığı adımların tetikleyici olduğunu belirtiyor.

Forrester Araştırma şirketinin verilerine göre, 2017’ye kadarki süreçte yıllık ortalama yüzde 9 büyüyerek 370 milyar dolara ulaşması beklenen e-ticaret satışları pastası da Google’ın hareketinde destekleyici olmuş olabilir.

Google sözcüsü, “Rekabet kullanıcılar açısından çok olumlu ve tedarikçiler için açılan web sitesi gibi birçok sektöre çok çeşitli seçenekler sunulmasını sağlıyor,” dedi. Amazon ise konuyla ilgili yorumda bulunmadı.

Google’ın Amazon’un ürünlerini kopyalaması her biri alışverişçilerin internetteki ilk durağı olmak isteyen teknoloji şirketlerinin birbirlerinin nasıl alanına girdiğinin de altını çiziyor. İki taraf da sonuç elde etmek için uğraşırken her biri diğerinin bazı özelliklerini üstleniyor. Amazon, online reklam, video streaming, uygulama, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarda Google’ın alanına uzanıyor. Amazon kendi mobil işletim sistemini geliştirmektense Kindle Fire serisi tabletlerinde Google’ın Android yazılımını kullanıyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre, şirketin planları konusunda bilgi sahibi kaynaklar, Amazon’un hazırlamakta olduğu geniş bir yelpazeye yayılan cihazların bir kısmında Google’ın önceki çabalarından faydalandığını belirtiyor. Kaynaklar Amazon’un şu sıralar iki akıllı telefon, yalnızca müzik dinlenebilecek bir cihaz ve bir video modemi geliştirmek üzere çalıştığını açıkladı. Google ise son yıllarda piyasaya çeşitli markalara sahip telefonlar, video ve müzik akış cihazları sürdü.

Amazon’un Google için özel bir tehdit oluşturmasının nedeni ise şirketin e-ticaret ve ürün aramada egemenliği elinde bulundurmasından kaynaklanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir