Google elektrik dağıtım sektörüne girdi

İnternet devi Google, 240 megavatlık bir rüzgar santralinin elektrik dağıtım işini üstlendi. İnternet arama motoru olarak iş dünyasına girdikten sonra teknoloji alanında yaptığı atılımlarla dünyanın sayılı şirketleri arasına giren Google, enerjiye dağıtımına el attı.

Google, 2009 yılında kurduğu ‘Google Energy’ şirketi aracılığıyla yenilenebilir enerji yatırımları yapıyordu. Bunların başında Google’ın kendi merkezine elektrik sağlamak için güneş enerjisi santralleri kurmak gibi yerel yatırımlar yer alıyordu.

Enerji yatırımlarını genişletme kararı alan Google Energy, ABD hükümetinden elektrik dağıtım lisansı alarak elektrik alım-satım işine de girdi.

Google Energy, son olarak Texas’ta yer alan 240 megavatlık ‘Happy Hereford’ rüzgar enerjisi santralinin (RES) elektrik dağıtım anlaşması için imzaların atıldığını duyurdu.

CNBC-e’nin haberine göre, Google Energy’nin Texas’taki RES’ten aldığı elektriği Oklahoma’daki toptan elektrik piyasasında satacağı belirtildi. Bu elektriğin, Oklahoma’da veri merkezi bulunan Google tarafından satın alınması planlanıyor. Yine de, isteyen alıcılar, Google Energy’nin sattığı elektriğe talip olabilecekler.

Google, resmi blogundan yaptığı duyuruda ‘Happy Hereford’ santralinin katılmasıyla Google Energy’nin dağıtım kapasitesinin 570 megavata çıktığını ve bunun 170 bin konuta enerji sağlamaya yeterli olacağını belirtti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir