Google haritada barajı ikiledi

Google Maps harita servisinde, iki Rıbinsk Barajı’nın gösterildiği tespit edildi. Olay, sosyal paylaşım sitelerinde aktif bir şekilde tartışılıyor.

Google basın dairesi, bunun teknik bir hata olduğunu açıkladı. Digit.ru’ya yapılan açıklamada, “Serviste bir yorum bırakılabilir ve teknik destek hizmeti hatayı düzeltir.” denildi.

Farklı üreticilere ait elektronik haritalarda düzenli olarak kusurlara ve teknik hatalara rastlanılıyor. Örneğin, insanların Avustralya’nın Mildura kentine giden yolu bulamadığı ve kente 70 kilometre uzaklıktaki ormanda kaybolduğu ortaya çıkınca Apple şirketi, cihazlarındaki navigasyon uygulamalarına ayarlamalar girmek zorunda kalmıştı. Google Maps servisindeki Nikaragua ve Kosta Rika arasındaki devlet sınırını yanlış görüntülemekten kaynaklanan hata ise 2010 yılında neredeyse bu iki ülke arasına çatışmaya neden oluyordu.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Google, son bir yılda Rusya haritasını önemli bir şekilde yeniden işleyip düzelmeden geçirmişti. Ülkedeki 150’den fazla kent hakkında bilgi detaylaştırılmış, 200’den fazla kentin sokak görüntüleri eklenmişti.

Rusyalı kullanıcıların erişimine ayrıca Maps servisinin tarayıcı güncellemeleri de açılmıştı. Güncellemeler arasında yeni arayüz, görülecek yerlerin listesi ve manzaraları ile üç boyutlu görüntüler yer almıştı. Son olarak, Rusya’daki işletmelere kendi iç mekanlarının panoramik resimlerini haritalara ekleme izni verilmişti.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir