Güneş enerjili uçaktan yeni mesafe rekoru [Video]

ABD’yi boydan boya geçmesi planlanan ve sadece güneş enerjisiyle çalışan ilk uçak ‘Solar Impulse’ yolculuğunun ikinci ayağını da başarıyla tamamladı ve kendi mesafe rekorunu kırdı.

Uçak Arizona eyaletindeki Phoenix’den kalktıktan 18 saat sonra Teksas eyaletindeki Dallas’a inerek, 1541 kilometre ile kendi mesafe rekorunu kırdı. Solar Impulse geçen hafta San Francisco’dan Arizona’ya da 18 saatte ulaşmış ama daha kısa mesafe almıştı.

Solar Impulse ile uçan iki İsviçreli pilottan Bertrand Piccard, 1999 yılında dünyanın etrafını ilk kez sıcak hava balonu ile katetmesi ile tanınıyor.

Diğer pilot Andre Borschberg yaptığı açıklamada, bu uçuşa geçen yazdan beri hazırlandıklarını belirtiyor. Borschberg, “Bu uçuşu 1915’te ilk okyanus geçişinden önce ülkeler arası uçak yolcuğunun yapılabilmesine benzetebilirsiniz – havacılığın gelişmesi için önemli bir adım.” dedi.

SolarImpulse1

İki pilot, uçuşun her bir ayağını dönüşümlü olarak üstleniyorlar. Son uçuşta pilot, Andre Borschberg’di. Borschberg ikinci ayağın özellikle inişteki kuvvetli rüzgar muhalefeti nedeniyle zorlu geçtiğini söyledi. Otopilotun olmadığı uçakta pilotun yaklaşık 20 saat uyanık kalması gerekiyor.

Uçağın aküleri güneş enerjisiyle önceden şarj edilebildiğinden uçak gece uçuşu da yapabiliyor. Ancak gece uçuşları şimdilik yalnızca bir kaç saat sürebiliyor.

BBC’nin haberine göre, bir Airbus A340 ile aynı kanat genişliğine sahip olmasına rağmen, uçağın gövde uzunluğu neredeyse orta büyüklükteki bir otomobile eş değer. Ağırlığı ise 1,6 ton.

Uçağın önümüzdeki haftalarda ABD’yi bir uçtan bir uca geçen rotasında sırasıyla St. Louis, Missouri, Washington DC ve New York’a uçması, yolculuğunu Temmuz ayı başlarında tamamlaması planlanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir