IAB’ye göre 1 yılda 1.4 milyon kişi internetle tanıştı

Interactive Advertisement Bureau (IAB), Türkiye’de son bir yılda 1.4 milyon kişinin internetle tanıştığını açıkladı. IAB Türkiye için, Ipsos KMG ve Gemius firmalarının yaptığı ‘IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Eylül 2011 ve Eylül 2012’ karşılaştırmalı sonuçlarına göre, 12 yaş ve üstü internet erişimi yüzde 4 oranında büyüyerek yüzde 44’e ulaştı. Araştırmaya göre Türkiye’nin internet nüfusu ise 26 milyon kişiye ulaştı.

Araştırmaya göre, internet kullanıcılarda bağımlılık yaratıyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 56’sı her gün internete giriyor. Haftada bir kereden az internete giren kullanıcı oranı ise yüzde 13.

Yeni internet kullanıcılarının üçte ikiye yakınını 896 bin kişiyle erkekler oluşturuyor. Öte yandan erkeklerin internet erişimi yüzde 3 oranında büyüme gösterip yüzde 50’ye ulaşırken, kadınların erişimi yüzde 4 oranında büyüme gösterip yüzde 37 seviyelerine çıktı. Başka bir deyişle internet dünyasında hala erkeklerin sayıca ve erişim oranı bazında üstünlüğü olmasına rağmen kadınlar bu farkı ileride kapatacak gibi görünüyor.

İnternet kullanıcıları eğitim seviyelerine göre incelendiğinde en büyük oranda artış ilkokul mezunu veya daha düşük eğitim seviyesine sahip bireyler arasında gözleniyor. Bu bireylerin internet erişimi yüzde 8 oranında büyüme gösterip yüzde 25’e ulaştı. Öte yandan bu oran ilkokul mezunlarında yüzde 59, lise mezunlarında yüzde 68, üniversite mezunlarında ise yüzde 84’e çıkmış durumda.

İnternet kullanıcılarının geçen seneye oranla artışında yaş grupları arasında belirgin bir farklılaşma görünmüyor. İnternet kullanım oranının en yüksek olduğu grup yüzde 78’le 15-17 yaş grubu. Bunu yüzde 73’le 18-24 yaş grubu takip ediyor.

İnternet kullanım oranlarının artışında yaş grupları gibi SES gruplarında da belirgin bir şekilde ön plana çıkan bir grup bulunmuyor. Toplumun yüzde 60’ından fazlasını oluşturan C2DE grubunda internet penetrasyonu yüzde 34 civarında. Buna karşın C1 grubunda bu oran yüzde 53’e, AB grubunda ise yüzde 71’e çıkıyor.

İlginizi çekebilir:  ADSL ve Fiber İnternet Farkı Nedir?

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir