IBM Almanya’da istihdam azaltımına gidiyor

ABD’li teknoloji şirketi IBM Almanya’da istihdam azaltımına gidiyor. Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di, 2017 yılına kadar bin kişinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, IBM’in istihdam azaltma planından özellikle hizmet odaklı birimlerin etkileneceği belirtildi. IBM yönetiminin sendikaya istihdam azaltımını öngören bir sosyal plan üzerinde çalışma çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Sendikaya çağrı yapıldığını kabul eden IBM sözcüsü, işten çıkartılacak kişi sayısı konusunda ise ayrıntı vermedi. Sözcü, işe alımların devam edeceğini, “anahtar nitelikte” elemanların da istihdam edilmeye devam edileceğini kaydetti.

Ver.di Sendikası’nın IBM temsilcisi Bert Stach, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada istihdam azaltımı planını “büyük bir hata” olarak niteledi. Stach, “IBM yıllardır araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine yeterince yatırım yapmadı” dedi.

IBM’in cirosu uzun yıllardır düşüyor. Şirket, ağırlığını sunucu ve altyapı pazarından başka alanlara kaydırmaya çalışıyor. IBM’de istihdam azaltılması iddiaları geçen yıl da gündeme gelmiş, 2 bin 500 kişinin işini kaybedebileceği ileri sürülmüştü. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; IBM, 2009 yılı itibariyle Almanya’da 21 bin 100 kişiyi istihdam ediyordu. Geçen yıl bu rakam 16 bin 500’e düştü.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir