İngiltere, Google ve Amazon’un ifadesini aldı

İngiltere’de vergi ödemekten kaçınmakla suçlanan tanınmış şirketlerin yöneticileri parlamentoda iddialarla ilgili soruları yanıtladı. Google’ın İngiltere operasyonlarından sorumlu Google UK ile Starbucks ve Amazon şirketlerinin üst düzey yetkilileri parlamentonun Kamu Hesapları Komitesi’nin sorularını yanıtladı.

Starbucks, dünkü soru-cevap toplantısında, Avrupa’daki merkezinin bulunduğu Hollanda hükümeti ile özel bir vergi anlaşması yaptığını kabul etti. Amazon ve Google da İngiltere’deki işlemleri için, vergi yasaları daha avantajlı olan diğer Avrupa ülkelerini kullandıklarını doğruladı.

Şirket yöneticileri, Amazon’un satışlarının Lüksemburg, Google’un reklam gelirinin ise İrlanda Cumhuriyeti üzerinden yönlendirildiğini bildirdiler.

Büyük şirket yöneticilerini sorguya çeken parlamento komitesinin başkanı Margaret Hodge, uluslararası şirketlerin gelir ve giderlerini gösterecekleri ülkeyi seçerek, İngiliz şirketleri karşısında haksız bir vergi avantajı kazanmalarından kaygı duyduklarını söyledi.

Starbucks, 15 yılda bir kez kar göstermiş

Dünyanın en tanınmış kahve zincirlerinden Starbucks, İngiltere’de 15 yıldır yaptığı satışlarda sadece bir kez vergiye tabi kâr gösterdi. Ancak Reuter ajansının yaptığı araştırmaya göre Starbucks 14 yıl içinde İngiltere’de sadece 8.6 milyon sterlin tutarında kurumlar vergisi ödemiş ve kâr ettiği halde zarar gösterdiği öne sürülüyor.

Starbucks’ın İngiltere’de vergiye tabi kâr oranı, Hollanda’daki merkezine ödenen net patent ücreti üzerinden belirleniyor. Şirket İngiltere’deki satışlardan %6 patent ücreti alıyordu, ancak bu oran İngiltere vergi yetkililerinin isteği üzerine %4.7’ye indirildi.

Starbucks’ın mali işlemlerinden sorumlu yetkilisi Troy Alstead diğer ülkelerde %6 patent ücreti aldıklarını söyledi. Alstead şirketin Avrupa’daki merkezi için Hollanda’yı seçmesinin ise vergi ile değil, burada büyük bir kahve kavurma tesisi olması ile bağlantılı olduğunu savundu.

Amazon ve Google’ın mali yapısı araştırılıyor

Amazon’dan ise İngiltere’deki satışları, vergi öncesi kârı ve kurumsal yapısı hakkında bilgi istendi. Amazon yetkilisi Andrew Cecil, internet üzerinden Avrupa’da yapılan satışların Lüksemburg’daki şirketleri tarafından yürütüldüğünü, bu nedenle de Lüksemburg şirketi muamelesi gördüğünü söyledi.

İlginizi çekebilir:  Girişimcilik programı CaseCampus için başvurular başladı

Guardian gazetesinin haberine göre, Amazon’un geçen yıl İngiltere’de elde ettiği kâr 3.3 milyar sterlinden fazla. Ancak gazete, Amazon’un kârları üzerinden kurumlar vergisi ödemediğini ve İngiltere’deki vergi kurumları tarafından soruşturulduğunu bildirdi.

Amazon gibi Google da Avrupa’daki operasyonlarını vergi açısından daha avantajlı olan İrlanda Cumhuriyeti üzerinden yürütüyor. Google yetkilisi Matt Brittin, İrlanda’yı %12.5 düzeyindeki avantajlı kurumlar vergisi dolayısıyla seçtiklerini inkar etmiyor.

Diğer üst düzey şirket yöneticileri gibi Brittin de parlamentodaki ifadesinde yasadışı bir iş yapmadıklarını söyledi. BBC’nin haberine göre, Komite Başkanı Margaret Hodge’un buna cevabı ise ” biz sizi yasalara değil, ahlaka aykırı davranmakla suçluyoruz” oldu.

Yazıyı Oylayın

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir