‘Intel Doğrulama’ sistemi Türkiye’de

İnternet şubesinde tek kullanımlık şifreye gerek kalmadan işlem yapmayı sağlayan “Intel Doğrulama” sistemini Türkiye’de ilk uygulayan İş Bankası oldu.

Türkiye İş Bankası, internet şubesinde tek kullanımlık şifre tuşlamadan güvenli giriş dönemi başlattı. Türkiye’de ilk kez İş Bankası tarafından kullanıma sunulan donanım bazlı kimlik doğrulama mekanizması ile internet şubesine güvenli ve daha kolay giriş yapma imkânı sağlanıyor.

Bankanın yeni güvenlik uygulamasında; tek kullanımlık şifre Intel işlemcisi üzerinden işletim sisteminden bağımsız olarak üretiliyor. Böylece üretilen şifre, işlemci çipi üzerinde korunuyor ve kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla ele geçirilemiyor.

Uygulama, sağladığı güvenliğin yanı sıra, internet şubesine giriş işlemini de kolay hale getiriyor. İş Bankası İnternet Şubesi içinde bir defaya mahsus olmak üzere kolaylıkla aktive edildikten sonra müşterinin bilgisayarı bir ileri güvenlik aracı haline geliyor.

İnternet şubesine “Intel Doğrulama” ile giriş yaparken bilgisayar işlemcisi üzerinden üretilen tek kullanımlık şifre, ayrı bir fiziksel cihaza, fazladan bir yazılım yüklemesine ve müşterinin tuşlama yapmasına gerek kalmadan direkt olarak sisteme gönderiliyor.

Intel Doğrulama teknolojisi, Intel İşlemcili Ultrabook’lar 4. nesil işlemcili, son çıkan Intel Core Vpro işlemcili ve bazı 3. nesil işlemcili bilgisayarlar ile uyumlu çalışıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir