İnternet bankacılığından e Devlet’e giriş yaygınlaşıyor

Türksat AŞ’nin, Garanti Bankası ve İş Bankası ile yürüttüğü ortak çalışmalar neticesinde, bu bankaların müşterileri de internet şubeleri üzerinden e-Devlet Kapısı’na (turkiye.gov.tr) başka bir şifreye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde giriş yapabilecek.

Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya göre, e-Devlet Kapısı’na internet bankacılığı üzerinden girişi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında Türksat AŞ’nin bankalarla çalışmaları sürdürülüyor. İlk olarak haziranda DenizBank müşterileri, açılan uygulamayla internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş yapma imkanı buldu.

Garanti Bankası ve İş Bankası ile yapılan işbirliği için gerçekleştirilen çalışmalar da sonuçlandırıldı. Bu hizmetle söz konusu bankalarının internet bankacılığı üzerinden güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş yapılabilecek.

İnternet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş uygulamasına Garanti Bankası ve İş Bankası da eklendi. Uygulamanın ilk kez açıldığı günden bu yana kullanıcılar tarafından internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na yaklaşık 108 bin 375 kez giriş yapıldı. 14 bin 645 kişi de e-Devlet Kapısı’na ilk kez internet bankacılığı üzerinden giriş yaparak e-Devlet Kapısı kullanıcısı oldu.

Açıklamada, söz konusu uygulamanın sağladığı kolaylıklara ilişkin şunlar kaydedildi:

“Bu uygulama aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi olmayan söz konusu bankaların müşterileri de e-Devlet Kapısı kullanıcısı olabiliyor. İnternet şubesi üzerinden turkiye.gov.tr’ye giriş yapan ve daha önce şifresi olmayan kullanıcılar, profil sayfası üzerinden e-Devlet Kapısı şifrelerini oluşturabiliyorlar. Uygulamayla ayrıca Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisi olup e-Devlet Kapısı şifresini unutmuş kullanıcılar için de Kapı’ya giriş imkanı sağlanmış oluyor. e-Devlet Kapısı girişi için yeni bir alternatif olan uygulama, kamu kurumlarının e-Devlet Kapısı’na eklenmiş olan elektronik hizmetlerine 7/24 ve ücretsiz olarak erişime olanak sağlıyor.”

Açıklamada, DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankasından sonra Yapı Kredi Bankası ve ING Bank ile de internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na girişe ilişkin çalışmaların devam ettiği, konuyla ilgili hizmet vermek isteyen diğer bankaların talepleri doğrultusunda bu uygulamanın daha da yaygınlaştırılmasının planlandığı vurgulandı.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir