İnternet iktidara taşıyor

Komedyen Beppo Grillo, İtalya’da yeni hükümet arayışının kilit ismi. Kurduğu partiyle sandıkta adeta patlama yapan Grillo, başarısını yeni çağın nimetlerine borçlu.

Beppo Grillo halinden memnun. Cenova yakınlarındaki manzaralı malikanesi yaşlılığı geçirmek için ideal bir yer. Ama 65 yaşındaki komedyen emekli olmaya hiç niyetli değil. Beş Yıldız hareketinin seçim zaferinden sonra İtalya’yı tepeden tırnağa yenilemeye hazırlanıyor.

Kabare sanatçısı ve politikacı Beppo Grillo, “Milyonlarla aynı hayali paylaşıyorum. Şimdi taze enerjimizle politikaya son derece farklı bir yön verebiliriz” diyor.

Yaşına göre son derece enerjik olan Beppe Grillo seçimden önce meydan meydan dolaştı, halkın arasında girdi. Bütün İtalya’yı kapsayan zafer turunu internette ebedileştirdi.

İtalyan usulü siyaset

Onun en önemli iletişim aracı, internet. Aynı zamanda İtalya’nın en başarılı blog yazarlarından. Beppo, yedi yıldır her gün yazdığını söylüyor.

Gözler Beppo’nun üzerinde

Seçimden sonra bütün gözler onun üzerinde. Grillo’cular muhalefette de kalabilir, Beppe Grillo’nun yıllardır yerdiği politikacılarla koalisyon da kurabilir.

Beppo, “Bunların hepsi asalak. Tek dertleri para yapmak, servet edinmek, siyaseti şahsi işlerine alet etmek. Biz buna ’yeter’ dedik ve halkı devrime çağırdık” diyor.

Beppe Grillo on yıllardır devrim hayaliyle yaşıyor. 1986’da devlet televizyonundayken Sosyalist Bettino Craxi’nin yolsuzluk skandallarını hicvediyordu. Craxi’nin temsili sekreterini şöyle köşeye sıkıştırıyordu: “Çin’de bir milyar insan yaşıyor. Hepsi sosyalist. Peki kimi soyuyorlar?”

Komedyenlik yıllarında Beppe Grillo’ya televizyon yasağı konmuştu. Lafını esirgemediği için. Hiçbirini es geçmeden bütün politikacıları hedef alan şovlarıyla salon ve hatta statları dolduruyor.

Beppo, “Durumun düzeleceğini sananlar yanılıyorlar. Sadece veba ile kolera, ılık pislikle soğuk pislik arasında tercih yapabilirsiniz” sözlerini kullanıyor. Gazeteci-blogcu Federico Mello, Beppe Grillo’yu yıllardır eleştirel gözle izliyor.

Mello, “Komedyenliğindeki müphem ifadelerden uzaklaşmalı. Hicvi kendi kültür savaşının aracı olarak kullandı. Meclise giren ve sorumluluk üstlenmek zorunda olan bir siyasi hareketin lideri sıfatıyla açık görüş belirtmesi gerekecek” diyor.

‘Beppo’ya uymayan kapı dışarı ediliyor’

Federico Mello, ‘Yıldızların Karanlık Yüzü’ adlı kitabında Beppo Grillo’nun protesto hareketini nasıl otoriter bir tavırla yönettiğini anlatıyor. Komedyene uymayan kapı dışarı ediliyor.

Mello’ya göre, Beppo Grillo’nun blogunda, ‘bu şahıs artık hareketimiz adına konuşamaz’ şeklindeki tek bir satırı söz konusu kişinin işini bitirmeye yetiyor. Mello, “O kişi hareketten çıkarılmış demektir. Hareketin statüsünde, ‘Beş Yıldız ve sembolü, Beppe Grillo’nun fikri mülkiyetindedir’, yazılı. Demokratik katılımdan ise söz edilmiyor” diye konuşuyor.

Beş Yıldız Hareketi parlamentoya 163 Senatör ve milletvekiliyle girecek. Beppo Grillo parlamenterliğin siyasi kariyer basamağı yapılmasına izin vermemekte kararlı. Beppo Grillo, partisine üye milletvekili ve senatörlerden işlerini bırakmalarını, iki dönemden fazla parlamenterlik yapmamalarını ve üç bin eurodan fazla maaş almamalarını şart koşuyor. Beppo, “Aradaki fark hareketin bütçesine aktarılacak. Bizim için politikaya atılan kimse zengin olmayacak. Ve özenle kontrol edilecek” diyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, başkalarına bu kadar sert davranabilen Beppe Grillo, rahatsız edici sorulardan ise çekiniyor. İktidara ortak olacak mı? Bu soruya kaçamak cevaplar veriyor ve alaycı bir ifadeyle, ‘yeniden seçseler de İtalya’nın başbakanı olsam’, diyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir