İnternet Konferansı Lahey’de

İnternette özgürlük, güvenlik ve ekonomik büyüme temalarının işleneceği uluslararası konferans Hollanda’nın Lahey kentinde yapılıyor.

İki gün sürecek toplantıya 100’ü aşkın ülkeden, siyaset, ekonomi ve sivil toplum temsilcisi bin 500’e yakın uzman katılıyor. Dördüncüsü yapılan toplantı daha önce Londra, Budapeşte ve Seul’de düzenlenmişti.

“İnternet’te güvenlik nasıl artırılır?”, “Suçla mücadelede etkinlik nasıl sağlanır?”, “Gizli servis ve özel şirketlerin kişisel verileri istismar etmesi nasıl önlenir?” ve “İnternet’te özgürlük nasıl güvence altına alınır?” toplantıda ele alınacak başlıklar arasında yer alıyor.

‘İnternet kullanıcılarının güveni sarsıldı’

Öte yandan konferansın açılışı öncesi yayımlanan bir araştırmada, “gizli servislerin kişisel verileri toplamasından ötürü kullanıcıların İnternet’e olan güvenlerinin sarsıldığı” belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, İsveç’te geçmişte başbakanlık ve dışişleri bakanlığı görevlerinde bulunan Carl Bildt başkanlığında hazırlanan raporda, “kullanıcıların hükümet ve özel şirketlerin gözetleme amaçlı uygulamalarından korunması” çağrısında bulunuldu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir