İnternet oyunları tedavi için kullanılabilir mi?

Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aylin Küntay ve psikolog Mustafa Kaya bu sorunun yanıtını arıyor.Gritty projesi insan belleğini bir internet oyunuyla geliştirmeyi hedefliyor.

Program başarılı olursa, öğrenme bozukluklarında, yaşlanmadan dolayı hafıza azalmalarında ve ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda tedavi olarak kullanılma umudu doğacak.

Gritty ile aynı zamanda, birçok ilke de imza atılıyor. Örneğin, hafıza eğitimi dünyada ilk kez laboratuvar dışına bu proje ile taşınıyor.

Program gerekli testler tamamlandıktan sonra, belleği geliştirmek, yaşlanmadan dolayı hafıza problemlerine karşı destek almak ve okul başarısını artırmak isteyen çocuk ve yetişkinlere ücretsiz olarak sunulacak.

Projenin şu anda ihtiyacı, deneme aşamasında programa katılarak veri sağlayabilecek katılımcılar.

Araştırma projesine katılmak isteyen 18 yaşını doldurmuş kişiler www.grittygames.org adresinden kayıt olabiliyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir