İran’ın uranyum için 18 bin santrifüjü var

İran Atom Enerjisi Örgütü Başkanı görevinden ayrılan Fereydun Abbasi, ülkesinin uranyum zenginleştirme için 18 bin santrifüje sahip olduğunu açıkladı. Haberi Fransa merkezli haber ajansı AFP duyurdu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ali Ekber Salehi’yi Dışişleri Bakanı görevinden alarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve İran Atom Enerjisi Örgütü Başkanı görevine atadı.

Abbasi’nin bu açıklaması, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun geçtiğimiz mayıs ayında yayınladığı rapordaki bilgilerle örtüşüyor. Kurumun uzmanları, 17,6 bin santrifüj hakkında bilgi vermişti, bininin ikinci nesil olduğunu belirtmişti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Tahran, sağlık alanındaki bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere maksimum zenginleştirme düzeyi olan yüzde 20’lik uranyumu üretmek niyetinde ısrar ediyor.

Öte yandan İsrail ve Batı ülkeleri, İran’ı nükleer silah geliştirmekle suçluyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir