İzmir’de öğrenciler en çok hangi semtleri tercih ediyor?

Öğrenciler için kiralık daire denince akla ilk gelen şey, kiralanacak dairenin üniversiteye yakın olmasıdır. Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleri gibi iki büyük devlet üniversitesi İzmir’de bulunuyor.Yaşar ve İzmir Ekonomi Üniversiteleri ise İzmir’de bulunan özel üniversiteler olarak dikkat çekiyor. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ise İzmir’de yüksek lisans düzeyinde öğrenim veren bir üniversite. Koca bir yıl ders çalışıp sınavı kazanarak bu üniversitelerden birine mi yerleştiniz?

O halde öğreniminizle birlikte İzmir’in sosyal, turistik ve tarihi mekanlarıyla oluşturduğu renkli yaşam sizi bekliyor. Buraya kadar her şey güzel! Peki kalacağınız ev hakkında herhangi bir fikriniz var mı? Daha da önemlisi kalacağınız evi İzmir’in hangi semtinde kiralamayı düşünüyorsunuz? Hiç merak etmeyin, İzmir kiralık daire bakımından oldukça zengin seçeneklere sahip ve bu şehirde çok güzel bir öğrencilik hayatı sizi bekliyor.

Eğitim Fakültesi’nin kalbi: Buca

Öğrenciler için kiralık daire denince akla ilk gelen şey, kiralanacak dairenin üniversiteye yakın olmasıdır. Hem üniversiteye gidiş dönüşler hem de ulaşım masraflarıyla karşılaşmamak için, öğrenciler üniversiteye yakın lokasyonlarda ev kiralıyor. Buca da ev sahipliği yaptığı üniversiteler nedeniyle öğrencilere kucak açan semtler arasında başı çekiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Eğitim Fakültesi Buca’da yer alıyor.

Yüksek bir öğrenci sayısına sahip olan eğitim fakültesi, kiralık daire taleplerini artıran faktörlerden. Ancak, yüksek talebe rağmen Buca’da her bütçeye uygun kiralık daire bulmak zor değil. Zira Buca kiralık daire ücretleri, oldukça makul düzeylere sahip. Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre Buca’da 100 metrekarelik kiralık daire fiyatları 770 TL’den başlayıp 1283 TL’ye kadar çıkıyor.

Birçok fakülte ve araştırma enstitüsünün bulunduğu Bornova’da ev tutacaksınız da şanslısınız. Tıpkı Buca’da olduğu gibi Bornova kiralık daire fiyatları da öğrenciler için uygun düzeylerde yer alıyor. Bornova’da 100 metrekare için 826 TL alt sınırında başlayan kiralık daire fiyatlarının üst sınırı 1.376 TL olarak görünüyor. Üniversiteye yakın kiralık dairelerin ücretlerinin biraz daha fazla olması dikkatlerden kaçmıyor.

Karşıyaka’da biraz daha yüksek kira fiyatlarıyla karşılaşacaksınız. Ancak çok yüksek bir fark olmadığını belirtelim. Karşıyaka kiralık daire fiyatları, Zingat.com Bölge Raporu verilerine göre 100 metrekarelik dairelerde taban fiyat 910 TL’den başlıyor. Aynı metrekarede daireler için en yüksek ücret ise 1516 TL’ye dayanıyor.

Öğrencilerin gözde semtlerinden biri olan Gaziemir kiralık daire fiyatları da 764 TL ile 1274 TL arasında değişiyor. Bu fiyatlar 100 metrekarelik daireler için geçerli. Balçova kiralık daire fiyatlarının ortalaması İzmir’in diğer semtlerine göre biraz daha yüksek. Balçova’da 100 metrekarelik daireler 921-1535 TL arasında fiyatlarla kiralanıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir