‘Katil robotlar’ BM gündeminde

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, ‘katil robotlar’ olarak bilinen robot askerlerin çatışmalarda kullanılmasının etik olup olmadığını tartışmak üzere Cenevre’de toplanacak.

Toplantıya sunulacak bir raporda, söz konusu katil robotların kullanılmasıyla ilgili etiğe dair sorular tartışılıp yanıtlanana kadar bu silahların kullanılmaması isteniyor.

Söz konusu robotlar, çatışma bölgesinde kendi başlarına hareket edip, insan ya da diğer maddi hedeflere yönelip yönelmeyeceklerine kendileri karar veriyor. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İsrail orduları tarafından geliştirilen bu silahlar henüz kullanılmaya başlanmadı

Bu silahların kullanılmasını savunanlar, “Ölümcül otonom robotlar” olarak bilinen bu robotların kullanılmasının daha az sayıda askerin çatışmalara katılmasını sağlayarak hayat kurtaracağını savunuyor.

İnsan hakları grupları ise, insanları kendi başına hedefleyen robotların savaş suçu işlemeleri durumunda sorumluluğun kimde olacağı ve bu robotların sivil ve askeri hedefler arasında nasıl ayrım yapacağı gibi soruların cevaplanmasını istiyorlar.

Cenevre’deki BBC muhabiri Imogen Foulkes, bu silahların kullanılmasına savaşların geleceği konusunda ortaya çıkan ahlaki sorular üzerinden karşı çıkıldığını söylüyor.

Katil robotların kullanılması konusunu araştıran Birleşmiş Milletler uzmanı Christof Heyns, “Geleneksel yaklaşımda bir savaşçı ve bir silah olduğunu; katil robotlar örneğinde ise silahın aynı zamanda savaşçı haline gelerek kendi kararlarını aldığını” söylüyor.

BM İnsan Hakları komisyonu robotların kullanılmasının yasaklanmasını değil, tartışmanın sonuca ermesi için kullanılmalarının ertelenmesini istiyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir