Kim Dotcom’un iadesi için FBI kanıtı şartı

Yeni Zelanda’da bir mahkeme, Megaupload’un sahibi Kim Dotcom’un ülkesine iade edilebilmesi için “internet korsanlığı” yaptığına dair toplanılan FBI kanıtlarını talep etti.

Yargıç Helen Winklemann, savunma ekibinin Mart’ta gerçekleşecek olan iade duruşmasından önce kanıtları görmesi gerektiğini söyledi. Dotcom, FBI’ın müzik, film ve diğer içerikleri kopyalayıp geniş çapta dağıttığı yönündeki suçlamalarını reddediyor. Duruşmalar, Dotcom’un Ocak ayında tutuklanmasından beri sürekli ertelendi.

Haziran ayında bir yargıç, Dotcom’un evine yapılan baskının izinsiz olduğunu ve kanıtların yasa dışı bir şekilde elde edildiğini hükmetmişti. Telif hırsızlığı, para aklama ve şantaj yoluyla dolandırıcılık yapmaktan suçlanan Dotcom, suçlu bulunduğu takdirde ABD’de 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Davacılar, yasa dışı bir şekilde kopyalanıp internet üzerinden paylaşılan film ve benzeri içeriklerin telif sahiplerini 500 milyon doların üzerinde zarara soktuğunu iddia ediyor. BBC’nin haberine göre ABD Adalet Bakanlığı da Megaupload’un reklam ve üyelik ücretleri üzerinden 175 milyon dolar kazandığını görüşünde.

Dotcom’un avukatları, internet sayfasının online depolama hizmeti sunduğunu ve sitede yapılan işlemlerin “yasal” olduğunu söyleyerek, suçlamaları reddediyor. Dotcom hala gözaltında.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Türkiye’nin en pahalı ‘anahtar kelimeleri’

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir