Kliksa, 2015 online alışveriş haritasını çıkardı

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, 2015 yılının son haftalarına girerken yıl boyunca Türkiye genelinde internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri açıkladı.

Kliksa.com açıklamasına göre, 2015 yılı boyunca Türkiye genelinde en çok akıllı telefon, oto lastiği, USB bellek, bebek bezi ve televizyon satın alınırken, telefon hafıza kartı, tablet bilgisayar ve parfüm tercih edilen diğer ürünler oldu. Oto lastiği, bebek bezi ve parfüm, 2014’e göre en çok talep artışı gören ürünler olarak öne çıktı.

En çok online ürün alınan iller İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana ve Gaziantep olarak sıralandı.

Türkiye genelinde online alışveriş yapanların yüzde 45’i alışverişini tek çekimle, yüzde 55’i ise taksitlendirerek gerçekleştirdi. Tek çekim tercihinin en yoğun olduğu bölge Marmara, taksit tercihinin en yüksek olduğu bölge ise Karadeniz oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen kliksa.com Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, şunları kaydetti:

“Türkiye geneline baktığımızda bilgisayar, telefon, TV görüntü sistemleri, kişisel bakım ve elektrikli ev aletleri kategorileri yıl boyunca yoğun rağbet görürken, oto aksesuarı, anne bebek ve oyuncak kategorilerine olan rağbetin arttığına tanık olduk. Online alışverişin yüzde 43’ü Marmara bölgesinde oturanlar tarafından gerçekleştirildi. Marmara’yı yüzde 16 ile Akdeniz ve yüzde 15 ile İç Anadolu izledi. Geçen yıl 3. sırada yer alan Akdeniz, İç Anadolu’yu geçerek 2. sıraya yükseldi.

Marmara’da İstanbul, Akdeniz’de Antalya, İç Anadolu’da Ankara, Ege’de İzmir, Karadeniz’de Samsun, Doğu Anadolu’da Malatya, Güneydoğu Anadolu’da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirlerimiz oldu.”

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  İnternette en çok kendimizi arıyoruz

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir