Kredi tahsisi ‘bulut’tan yapılacak

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) üyelerine sunmaya başladığı Merkezi Karar Destek Sistemi sayesinde tüm kredi tahsis süreci bulut teknolojisi ile KKB üzerinden yönetilebilecek

Kuruluşundan bu yana bir veri paylaşım platformu olarak üyelerine hizmet veren Kredi Kayıt Bürosu (KKB), kredi riski alan tüm kurum ve kuruluşların risk yönetim sürecinin her aşamasında kullanabilecekleri Merkezi Karar Destek Sistemi’ni (MKDS) sunmaya başladı.

Tüm teknik alt yapısı KKB tarafından sağlanan ve kredi karar süreçlerinin otomasyonunun bulut teknolojisi ile KKB üzerinden yönetilebilmesine olanak tanıyan MKDS, bu teknolojiyi kullanan kurumlar için önemli avantajları da beraberinde getiriyor. Pek çok finansal kurumun hali hazırda kendi sistemlerine entegre olarak kullanmakta olduğu yazılım teknolojisinin KKB üzerinden sunulmasının en büyük avantajı ise yatırım-işletim maliyetinin çok düşük olması ve çok hızlı bir şekilde hayata geçirilebilmesi.

Sistemin tanıtımı, Finansal Kurumlar Birliği Genel Sekreteri ve yöneticileri ile Faktoring Şirketlerinin Genel Müdür ve üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla 13 Mayıs 2014 tarihinde Yapı Kredi Plaza’da gerçekleştirildi. MKDS, sürekli değişen iş ortamına uyum sağlayacak şekilde kredi politikalarının ve buna bağlı olarak kararların devamlı güncellenmesi, optimize edilmesi ve etkin bir strateji yönetimi ile birlikte KKB raporlarının tahsis süreci içerisinde değerlendirilmesi için mümkün olan en esnek ve kontrollü platformu sunuyor.

Bankalar, leasing ve faktoring kuruluşları, tüketici finansman şirketleri, sigorta şirketleri, telekom şirketleri ve reel sektörün kullanabileceği sistem, sahip olduğu tüm özellikleri ile başvuru, limit ve tahsilat yönetimi alanlarında süreçlere katkı sağlayacak. Her türlü raporlamayı basit ve hızlı bir şekilde yapmayı olanaklı kılan sistem sayesinde risk yönetimi kolaylaşırken, karar süreleri kısalacak, karar kriterleri etkin ve pratik olarak yönetilebilecek ve geçmişte verilen kredi kararlarının doğruluğu ölçülebilecek.

Minimum IT kaynağı ve kısa entegrasyon süresi

Tüm teknik alt yapısı ve işletimi KKB tarafından merkezi olarak sunulacak MKDS ile, kredi veren kurumlar tamamen kendileri tarafından belirlenmiş kredi politikalarını uygulayabilecekleri bir karar destek sistemine minimum IT kaynağı ve entegrasyon süresi ile sahip olacaklar. Bu sayede, sisteme girilen müşteri bilgileri ile KKB risk ve çek raporlarının, ilgili kurum tarafından belirlenen kredi politikaları paralelinde değerlendirilip kredi kararına dönüşmesi sadece bir kaç dakikada sonuçlanabilecek.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir