Marketlerde göz hareketleriniz kaydediliyor

İngiltere’de araştırmacılar, alışveriş yaparken göz hareketlerinin izlenmesini temel alan bir reklam yöntemi geliştirdi. Lancaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, kamera ile takip ettikleri müşterilerin yüzlerini ve göz hareketlerini tespit edebiliyor. Bu yöntemle, video ekranlarındaki reklamların, marketlerde bakılan ürünleri temel alacak şekilde değiştirilmesi mümkün olabilecek.

Çalışmayı yürüten ekip, bu teknolojinin beş yıla kadar mağazalarda kullanıma sunulabileceğini belirtti. Bu teknoloji ile kişilerin gözbebekleri ile ekranı kontrol etme imkanına da sahip olacağı ifade ediliyor.

Araştırmacılardan Andreas Bulling, bunun için gereken tek şeyin ekrana iliştirilen bir kamera olduğunu belirterek sistemin, geçmekte olan insanların yüzünü tespit ederek gözlerin yerini belirlediğini söylüyor.

Mevcut göz tespit teknolojileri uzun bir kurma aşaması gerektiriyor ve sadece tek kişi tarafından kullanılabiliyor. Sideways adı verilen yeni sistem ise aynı anda 14 kişiyi takip edebiliyor.

Bulling, “Normal sistemde takipçiyi her defasında tek kullanıcı için ayarlamak gerekiyor. Göz takibi uygulamasında bu ayar sorunu büyük engel oluşturuyor.” diyor. Popüler teknoloji ürünlerinde göz takibi giderek yaygınlık kazanıyor.

Tobii adlı şirket IBM gibi firmaların desteğiyle göz kontrollü televizyon tanıtımı yaptı. Geçen ay ise Samsung, göz hareketleri yoluyla kullanımı mümkün kılan Galaxy S4 akıllı telefonunu piyasaya sürdü. Bulling, bu teknolojinin giderek yaygınlık kazanacağını ifade ediyor.

BBC’nin haberine göre tüketicinin eylemleri ile ilgili bilgi toplanmasına dayalı bütün yeni teknolojiler gibi, burada da özel yaşamın mahremiyeti sorununu dile getirenlere Bulling, bu bilgilerin ne şekilde kullanıldığının önemine dikkat çekiyor. Bulling, “Tüketiciye daha iyi bir alışveriş deneyimi sunma amacı güdülüyorsa bunda sorun yok, ama hareketler pasif bir şekilde izleniyor ve kişinin haberi olmuyorsa o zaman ciddi mahremiyet sorunları var demektir.” diyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir