Microsoft Hotmail’i terk ediyor Outlook’a geçiyor

E-posta sistemini revize eden Microsoft, 1998’den beri kullandığı Hotmail markasından vazgeçerek, Outlook.com ismini kullanmaya başlayacak.

Yenileştirilmiş hizmet, gelen mesajları düzenlemeye yardımcı olup, kullanıcıların Skype programı üzerinden arama yapmasını da mümkün kılacak.

Microsoft, gelen kutularının “darmadağın” olması sorununun yeni sistemle çözülebileceğini söylüyor. Yenileme işlemi, Microsoft’un rakibi Google’ın e-posta hizmeti Gmail’den kullanıcı çekmeyi de sağlayabilir.

Kullanıcılarının hesaplarındaki içeriklerin “fazla yük” yaptığını söyleyen Microsoft, bu durumun e-posta işini bir “angarya” haline getirdiğini söyledi.

Şirket bu sorunu çözmek için, gelen mesajların kullanıcılar tarafından belirlenen irtibat listeleri doğrultusunda otomatik olarak sıralanacağı bir sistemi öneriyor. Bunun yanı sıra Outlook hesaplarını farklı uygulamalarla bir araya getirmek için çalışmalara devam ediliyor.

Microsoft çalışanı Chris Jones, internet bloguna “Size Facebook, Twitter, Linkedin, Google ve yakında Skype ile bağlantılı olan ilk e-posta hizmetini sunuyoruz.

“Outlook.com’da kişisel e-postalarınız arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğraf, güncelleme ve tweet’lerin yanı sıra görüntülü arama özelliği ile daha canlı bir hale geliyor. Bunların hepsi sosyal iletişim ağınıza bağlı olan ve sürekli güncellenen irtibat listeniz sayesinde gerçekleşiyor.”

Jones, Google’a gönderme yaptığını hissettiren bir şekilde, şirketin e-posta içeriklerini taramayacağını da bildirdi. Microsoft çalışanı, Office uygulamalarının bilgisayarlarda dahili olmasının, Google Docs ve Zoho Docs gibi diğer internet bazlı uygulamalara karşı bir avantaj sağladığını söylüyor.

Aynı zamanda Microsoft’un Skydrive bulut-bilişim sistemine bağlanacak olan Outlook.com, kullanıcıların göndermek istediği dosyaların büyüklüğünü önemsiz kılıyor. Outlook.com, bu özelliğiyle de Google Drive, Dropbox ve Sugarsync gibi rakip uygulamalara bir tehdit oluşturuyor.

BBC’nin haberine göre Jones, şirketin “yeni baştan bir hizmet kurduğunu” söylese de, teknoloji danışmanlığı şirketi Gartner’den Matt Cain, revize işleminin ileriye doğru büyük bir sıçrama yaratacağına inanmıyor.

Cain, yaptığı açıklamada “Outlook.com tersine dönmüş bir tüketiciliği temsil ediyor. Hali hazırda varolan bir aracı alıp, tüketici pazarı için baştan yaratıyorsunuz” dedi.

“Aslında ortada yeni bir teknoloji yok. Sosyal iletişim ağı entegrasyonu ve filtreleme özellikleri uzun zamandır zaten kullanılmakta” diyen Cain, sözlerine “Yeni olan şey temizlenmiş bir arayüz, farklı bir pazarlama stratejisi ve ofis uygulamalarıyla Skydrive sistemiyle Skype programının bir araya getirilmesi” şeklinde devam ediyor.

İlk sürüm tarihi açıklanmayan hizmetinin bir “önizleme” versiyonu mevcut. Şirket, kullanıcılarını yeni sisteme geçmeye teşvik etse de, Hotmail üyeleri isterlerse eski sistemle devam edebilecekler.

Değişikliği tercih edenler ise @hotmail, @msn veya @live.com ile biten e-posta adreslerini değiştirmek durumunda kalmadan, isterlerse bir @outlook.com adresi de alabilecekler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir