MASAK

Microsoft Office üzerinden saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı arttı

Kaspersky’nin son üç aylık kötü amaçlı yazılım raporuna göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde Microsoft Office paketindeki güvenlik açıklarından yararlanma sayısı, ilk çeyreğe kıyasla artış gösterdi. Bunlar farklı platformlardaki toplam açıklardan yararlanma oranının %82’sini oluşturuyor. Orta Doğu, Türkiye, Afrika (META) bölgesinde de MS Office güvenlik açıkları üzerinden yapılan saldırılarda artış görüldü.

MS Office güvenlik açıkları CVE-2021-40444, CVE-2017-0199, CVE-2017-11882 ve CVE-2018-0802, siber suçlular tarafından ikinci çeyrekte sıkça kullanıldı ve toplamda 551 binden fazla kullanıcıya saldırmak için istismar edildi. Türkiye özelinde son çeyrekte Microsoft Office paketindeki bu güvenlik açıkları üzerinden saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı %17 arttı.

Kaspersky güvenlik çözümleri bu girişimlere karşı koymayı başardı. Saldırganlar başarılı olsaydı, kötü amaçlı kodu uzaktan yürüterek kurbanlarının bilgisayarlarındaki verileri görüntüleyebilecek, değiştirebilecek ve silecek yetkiye kavuşacaklardı.

Kaspersky uzmanları, CVE-2021-40444 olarak adlandırılan güvenlik açığının 2022’nin ikinci çeyreğinde küresel olarak yaklaşık 5 bin kişiye saldırmak için kullanıldığını tespit etti. Bu, 2022’nin ilk çeyreğine göre sekiz kat daha fazla. Internet Explorer motoru MSHTML üzerindeki bir güvenlik açığı olan CVE-2021-40444, Microsoft Office ve diğer bazı yazılımlar tarafından kullanıldığı için işletim sisteminin bir parçası olarak dağıtılıyor.

Kaspersky Güvenlik Analisti Alexander Kolesnikov, şunları söylüyor: “CVE-2021-40444’ün kullanımı oldukça kolay. Bu nedenle küresel kullanımında bir artış bekliyoruz. Suçlular kötü niyetli belgeler oluşturuyor ve kurbanlarını sosyal mühendislik teknikleriyle bu belgeleri açmaya ikna ediyor.

Ardından Microsoft Office uygulaması kötü amaçlı bir komut dosyasını indiriyor ve çalıştırıyor. Güvenliğinizi garantiye almak için gerekli yamaları yüklemek, bu açığı tespit edebilen güvenlik çözümleri kullanmak ve çalışanları çağdaş siber tehditler konusunda haberdar etmek hayati önem taşıyor.”

Emoji tuşlu retro fare | Logitech Pop Mouse incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Finlandiyalı Nokia'dan Android'li tablet sürprizi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir