n11.com Güney Kore pazarının kapılarını açıyor

Doğuş Grubu ve Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Group işbirliği ile kurulan Doğuş Planet’in e-ticaret sektöründe B2C konseptli hizmet veren açık pazar yeri n11.com’dan 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye – Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması’na destek.

1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk ihracatçıların Kore pazarına daha kolay bir şekilde girme imkanı elde edeceklerini açıkladı.

Doğuş Planet İcra’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato, “Güney Kore ile gerçekleştirilen anlaşmanın yürürlüğe girmesini takiben biz de Güney Kore ortaklı bir şirket olarak elimizdeki imkanları kullanarak desteğimizi göstermek istiyoruz.  Güney Koreli ortağımız SK Group’un bölgedeki gücü ve bağlantılarını Türk işadamlarının yararlanabileceği bir kaynak olarak görüyoruz. Bu amaçla ilk adım olarak, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneğini Güney Koreli tekstil üreticileri ile bir araya getireceğiz. Bundan sonra da, bu ve benzeri iş birlikteliklerini platformumuz n11.com üzerinden sürdürmeye ve n11.com tedarikçilerini Kore pazarı ile tanıştırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin “Güney Kore’ ye toplam hazır giyim ihracatı  12.8 milyon dolar, ithalat 4.3 milyon dolar, bu veriler ile Güney Kore ilk 50 sırada maalesef bulunmuyor, Güney Kore’ ye toplam ihracatımız 528 milyon dolar  ile 45. sirada olup,  hedefimiz bu rakamı her yıl  katlayarak arttırmaktır. Kore’ye ithalatımız ise  5,66 milyar dolar ile 11. sıradadir ” dedi.

Türkiye’nin Uzakdoğu’daki ilk STA’sı olan Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması iki ülkenin de ticaret hacimlerini geliştirmede önemli bir rol oynayacak. Anlaşmanın uygulamaya konulması ile, n11.com müşterilerinin Kore ürünlerininde dahil olduğu daha geniş bir ürün yelpazesine ulaşması beklenmektedir. Ayrıca Doğuş Holding ve SK Group arasındaki ortaklık, üye mağazaların iş sınırlarını genişletip Kore pazarına erişimleri için önemli bir kaynak olacaktır.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir