Nobel Fizik ödülü Fransız ve Amerikalı fizikçilere gitti

2012 Nobel Fizik ödülü, ışık ve maddenin temel birimlerine ilişkin çalışmalarından ötürü Fransız Serge Haroche ile Amerikalı David Wineland’a verildi. Fizikçiler 1,2 milyon dolarlık ödülü paylaşacak.

Haroche ile Wineland, ışığın ve maddenin temel birimi olan tek foton ve iyonlar üzerine çalışma yürütüyor. Bu araştırma daha ileri düzeyde iletişim ve bilgisayım biçimlerinin yolunu açabilir.

Nobel açıklamasında ödülün veriliş nedeni olarak “çığır açan deneysel yöntemleri ile tek tek kuantum sistemlerinin ölçümünü ve manipülasyonunu mümkün kılmaları” gösterildi.

Bu düzeyde ışık ve madde üzerine çalışma yapmak daha önce sadece bilim teorisinin konusu olarak görülüyor, pratiğe uygulanabileceği düşünülemiyordu.

Ancak iki bilim adamının geliştirdiği yöntemle foton ve iyonlar tek tek alınıp ölçülerek ve üzerinde oynanarak, bu mikroskobik dünyaya bakış olanağı sunuldu.

İkilinin çalışması, GPS uydulardan bankalara kadar, kesin saati düzenleyen atom saatlerinin, kuantum uygulanması yoluyla bilgisayarlarda devrimin kapılarını açma potansiyeline sahip.

İngiltere Fizik Enstitüsü’nden Prof Sir Peter Knight, “Haroche ve Wineland en olağanüstü uyum özelliklerini sergilemek için atom sistemlerinin nasıl maniple edileceğini gösteren güzel deneyleriyle kuantumu anlamamızı sağlayacak büyük gelişmeler kaydetti.” dedi.

Nobel ödülleri 1901’den bu yana tıp, fizik, kimya, edebiyat, barış ve ekonomi dallarında veriliyor. İlk Nobel fizik ödülü röntgen çekimini sağlayan ışını keşfeden Alman Wilhelm Röntgen’e verilmişti. Bu yılki ödül sahipleriyle Nobel ödülüne layık görülen fizikçilerin sayısı 194’e ulaştı.

Pazartesi günü de Nobel tıp/fizyoloji ödülü ergin hücreleri kök hücrelere dönüştüren çalışmalarından ötürü İngiltere’den John Gurdon ile Japonya’dan Shinya Yamanaka’ya verilmişti. BBC’nin haberine göre, bu yılki kimya ödülü ise Çarşamba günü açıklanacak. Bu hafta daha sonra edebiyat ve barış ödüllerinin sahipleri belirlenecek.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Sahte çeviri uygulamasından casus yazılım çıktı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir