Nokta İstanbul uzantılı alan adına rekor talep

Tarihi metropolün cazibesini dijital dünyaya taşıyan .ist ve .istanbuluzantılı internet adresleri genel kayıta açılmasının ardından yoğun taleple karşılaştı. İstanbul alan adı 20 günde 20 bine ulaştı.

Genel kayıta açılan Türkiye’nin tek milli alan adı uzantısı Nokta İstanbul’da bir rekor yaşandı. “İlk gelen alır” kuralına göre yapılan satışlarda .ist ve .istanbul alan adı uzantılarına talep büyük oldu. Satışların başladığı 10 Mayıs’tan itibaren .ist ve .istanbul alan adı uzantılarına kayıtlar 20 günde 20 bine ulaştı.

Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, halkın gösterdiği yoğun ilgiden çok memnun olduklarını ifade ederek “Biz dijital dünyada İstanbul alan adı uzantılarının gücüne inanarak böyle bir projeye başladık. Şimdi sevinerek görüyoruz ki halkımız da İstanbul adının internetteki gücüne inanıyor. İstanbul alan adı uzantılarına talepler çok yoğun” diye konuştu.

Fethin yıldönümünde kampanya

Nokta İstanbul şimdi de 29 Mayıs İstanbul’un Fethi dolayısıyla yeni bir kampanyaya hazırlanıyor; .istanbul ve .ist uzantıları “bir alana bir bedava”. Bütün İstanbulluların İstanbul markası ile alan adına sahip olması ve kullanımın yaygınlaşmasını amaçlayan kampanya, iyi bir alan adına sahip olmak isteyen yatırımcılar için de kaçırılmayacak bir fırsat. 28 Mayıs Cumartesi 00:00 tarihinde başlayan bu avantajlı durum 31 Mayıs 23:59’e kadar geçerli. Kampanyaya katılan kayıt operatörleri ise şöyle; Atak, İhs Telekom, İsim Tescil, Natro, turhostcom, turkticaretnet.

“İlk gelen alır”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 27 Ocak’ta .ist ve .istanbul alan uzantılarını hizmete sundu. Genel kayda 10 Mayıs’ta açılmasına rağmen alan adı uzantılarına Türkiye’deki büyük kuruluşların, global ve kurumsal şirketlerin ilgisi büyük oldu. 10 Mayıs’tan itibaren isteyen herkese açılan .ist ve .istabul uzantılı alanadresleri “İlk gelen alır” kuralına göre www.nic.istanbul sitesi üzerinden kayıt operatörleri aracılığıyla alınıyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve ürün incelemelerine yer veren bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir