Oyun bağımlısı oğlu için kiralık katil tuttu

Çin’de yerel medyada yer alan haberlere göre, bir baba internet üzerinden oynanan sanal oyunlarda oğlunun avatarını bulup öldürmesi için sanal kiralık katil tuttu.

Feng isimli Çinlinin, 23 yaşındaki işsiz oğlunun internette çok zaman harcaması yüzünden çok kaygılandığı için bu yola başvurduğu kaydediliyor.

Çinli baba oyunlarda sürekli bozguna uğrarsa, oğlunun oyunlarda zaman harcamaktan vazgeçeceğini ummuş. Ama yerel medyanın verdiği ayrıntılara göre oğul, bir süre sonra sanal oyunlarda başka oyuncuların hep kendisini hedef almasından kuşkulanmaya başlamış.

Nottingham Trent Üniversitesi’nden kumar ve bağımlılık uzmanı Profesör Mark Griffiths “Bu tür oyunlar aile ilişkileri bakımından faydalı değil” dedi.

Daha önce böyle bir müdahale örneği duymadığını kaydeden Griffiths yine de Çinli babanın örneğini pek tavsiye etmiyor ve “Bu şekilde yukardan müdahalenin faydası olmuyor çünkü oyunlara aşırı düşkünlüğün arkasında genellikle başka bir sorun yatar” diyor.

Profesör Griffiths bir çok ebeveynden çocuklarının sanal oyun alışkanlıkları konusunda şikayet dinlediğini ama bunların çoğunun bağımlılık olmadığını söylüyor.

“25 yıl boyunca video oyunlarına aşırı düşkünlük konusunu araştırdım” diyen Griffiths “Oyuna günde 10 ila 14 saat arası zaman harcayan insanlar gördüm. Ama çalışmıyorlarsa, bir ilişki içinde değiller ve çocukları da yoksa çok büyük zarar görmüyorlar” diye ekliyor.

Profesör Griffiths’e göre burada önemli olan oyuna ne kadar zaman harcadığınızdan ziyade, bunun hayatınız üzerindeki etkisi. BBC’nin haberine göre, Çin’deki olaya gelince, baba ile oğulun barıştığı söyleniyor fakat World of Warcraft adlı savaş oyunları uzmanı Olivia Grace, baba Feng’in seçtiği yolun caydırıcı olmadığı görüşünde. Grace, “Sanal oyunlarda sürekli öldürülüyorsunuz, internette bunlar normal şeyler” diyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir