Pili biten Philae uykuya daldı

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki 67P/Çuryumov-Gerasimenko adlı kuyrukluyıldıza Rosetta uydusundan çarşamba günü inmeyi başaran uzay modülü Philae, pilinin bitmesi ve güneş panellerinden de şarj edilememesi nedeniyle uyku moduna geçti.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) elde ettiği fotoğraf ve ses kayıtlarını gönderen çamaşır makinesi büyüklüğündeki Philae’nin, bir kayanın gölgesinde kalması nedeniyle üzerindeki paneller güneş ışığı alamadığı için pili şaj edilemedi.

Kuyrukluyıldıza indikten sonra üç gün ara vermeden çalışan Philae’nin, son enerjisini de topladığı bulguları dünyaya göndermek için kullandığı açıklandı.

Merkezi Almanya’nın Darmstadt kentinde bulunan ESA’dan sosyal paylaşım sitesi Twitter’da “Philae”nin ağzından şarj bitmeden önce yazılan son mesaj şöyle:

“Kuyruklu bir yıldızın üzerindeki hayatım daha yeni başladı. Çok yakında yeni evimle ilgili sizlere daha çok şey anlatacağım.”

Şu an fazla ışık almayan bir çukurda bulunan Philae, yeniden güneş alabilirse bataryalarını şarj ederek uykudan uyanabilecek.

İlgili haber: İnsanoğlu ilk kez bir kuyruklu yıldıza uzay aracı indirmeyi başardı

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir