‘Reklam için arayanlara tazminat davası açabilirsiniz’

Herkesi rahatsız eden reklam amaçlı SMS ve e-postalar, 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek Elektronik Ticaretin Düzenlemesine yönelik kanun ile engellenebilecek. Ancak arama şeklinde gelen tanıtım ve reklamlara dair bir düzenleme yok. Avukat Cevat Kazma, tüketicilerin bu aramalar için Ticaret Kanunu’nun haksız rekabet hükümlerine göre manevi tazminat davası açabileceğini belirtiyor.

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve 1 Mayıs 2015’te yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticaretin Düzenlemesi hakkındaki kanuna göre reklam amaçlı SMS ve e-postalardan kurtulmak mümkün olack. Gönderilen iletilerden rahatsız olan kişiler, gönderen firmalara başvurarak bunları engelleyebilecek. Başvurudan sonra bu iletilerin gelmeye devam etmesi durumunda tüketicilerin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı şikayette başvurması gerekecek.

Yasağa uymayan firmalara bakanlık tarafından 2 bin ila 10 bin TL arası para cezası uygulanacak, SMS ve e-postanın birden çok kişiye yollanıldığı tespit edilirse de bu ceza 10 katına çıkacak. Firmaların yanı sıra bu iletilerin gönderildiği hizmet sağlayıcılar da ceza alacak.

Reklama dayalı aramaların tüketicileri SMS ve e-postaya nazaran daha fazla rahatsız ettiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, kanunun içeriğinin genişletilmesi ve aramaların da bu kanun kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Reklam ve pazarlama amaçlı aramalardan bunalan tüketicilerin, numaralarını değiştirmeye kadar varan bir çok yol izlediklerini belirten Avukat Cevat Kazma, bu aramaların mahkeme kararıyla engellenebildiğini ve firmalara manevi tazminat davası açılabileceğini belirtiyor.

Avukat Cevat Kazma, “Ticaret Kanunu’nun haksız rekabet hükümlerine göre markaların arama yöntemiyle yaptığı reklamlarından rahatsız olan kişiler, agresif pazarlama tekniklerine maruz kaldıklarını belirterek mahkemeye başvurabilir.” diyor. Manevi tazminat talebinde bulunmak isteyenler, arama dökümlerini de kanıt olarak mahkemeye sunacak.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  ASELSAN'ın 24,3 milyon dolarlık sözleşmesi yürürlüğe girdi

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknoloji odaklı bir haber portalıdır. Melih Bayram Dede yönetiminde 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir