Renault Escape otonom demo aracını tanıttı

Renault, Espace otonom demo aracını Amsterdam’da tanıttı. Renault açıklamasına göre, Avrupa Birliği’nin 28 Ulaştırma Bakanı otonom araçlar lehine Amsterdam Deklarasyonu’nu imzalamak üzere Amsterdam’da bir araya geldi. Şirket burada gelişmekte olan otonom sürüş teknolojilerini Avrupalı politika belirleyicilerinden oluşan bir gruba gösterdi.

Açıklamada yer verilen bilgilere göre, Renault şirket ortakları, yasama organları ve diğer üreticiler ile birlikte otonom araçların kullanımını ve bu yeni teknolojik alandaki Avrupalı otomobil üreticilerinin rekabetini artırmak için mevcut karayolu trafiği mevzuatını şekillendirme konusunda aktif bir rol oynuyor.

Renault-Nissan Otonom Araç Direktörü Remi Bastien çalışmalarına ilişkin, “Bugün yollarda göreceğimiz otonom araçlar için yeni bir milat. Renault olarak, yolda güvenli ve stressiz bir sürüş için sanayi ortakları, üreticiler ve meclis üyeleri ile birlikte yakından çalıştığı için büyük mutluluk duyuyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada paylaşılan bilgilere göre, Avrupa ülkelerindeki trafikte kilometrelerce test edilmiş üç ESPACE otonom demo araçlar, 2014 yılında tanıtımı yapılan Next Two prototipinde yansıtılan Renault’nun vizyonunu yansıtıyor.

Renault, 2020 yılından sonra ve güvenle “eyes-off/hands off” (göz ve ellerin kullanımına gerek duymayan) teknolojisini, erişilebilir fiyatlarla geniş kitlelere sunan ilk marka olmayı taahhüt ediyor. Bu teknolojinin hedefi yolların daha güvenli, daha eğlenceli olmasını sağlamak ve sürücünün kendine ayırdığı zamanı artırmak.

Renault, 50 yılı aşkın bir süredir yol güvenliğini iyileştirmek için aktif olarak çalışıyor. Trafik kazalarının yüzde 90’ından fazlası insan hatasından kaynaklı ve Renault Gelişmiş Sürücü Yardımı sistemleri, araç kullanıcılarına bu kazaların sayısını azaltma konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.

Renault’nun bu alanda kaydettiği ilerlemeler, Fransa’da ciddi veya ölümcül trafik kazası oranını 15 yıllık bir sürede yüzde 80 oranında azaltmayı başardı. Otonom araç ise güvenlik üzerine yapılan bu çalışmaların süregelen çalışmalarının bir uzantısı. 2020’den sonra yasal düzenlemeler çerçevesinde sürücüler, zamanlarını en iyi şekilde kullanmak üzere araç içinde online olacak ve güvenle yolculuk edebilecekler.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir